fbpx

Czym jest nietrzymanie moczu

„Nietrzymanie moczu (NTM) jest niezależnym od woli, wyciekiem moczu przez cewkę moczową. Stanowi to w efekcie problem higieniczny i socjalny. Międzynarodowa Organizacja zdrowia określa te zaburzenie, jako jedno z najważniejszych problemów zdrowotnych XXI wieku wywierającym nacisk na jakość życia społeczeństw.”

Kogo może dotyczyć nietrzymanie moczu?

Nietrzymanie-moczu

Płeć

Nietrzymanie moczu (inkontynencja) dotyczy zarówno kobiet oraz mężczyzn. Statystycznie to płeć żeńska zdecydowanie częściej boryka się ze wspomnianym problemem, dotyczy to aż około 25% kobiet, co ma związek z ich anatomią. Kobiety częściej chorują na NTM, niż na cukrzycę czy depresję.

wypadanie-macicy-nietrzymanie-moczu-po-porodzie

Poród

Każda kolejna ciąża, zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia wstydliwego problemu jakim jest nietrzymanie moczu. Poród naturalny ma wpływ na mięśnie dna miednicy podtrzymujące pęcherz, które ulegają rozluźnieniu i zwiotczeniu wiązadeł, które odpowiadają za zamykanie cewki moczowej. Popuszczanie moczu po porodzie w wielu przypadkach mija samoistnie, jednak zdarzają się odstępstwa od tej reguły.

Menopauza-wypadanie-macicy-nietrzymanie-moczu-niewydolność-szyjki-macicy

Wiek

Im starsza osoba, tym większe prawdopodobieństwo, że pojawi się u niej NTM, dotyczy to zwłaszcza kobiet po menopauzie. Ma to związek ze zmianami hormonalnymi – obniżeniem poziomu estrogenów. Skutkuje to utratą elastyczności mięśniówki dna miednicy oraz przepony moczowo-płciowej. Mięśnie nie są więc w stanie utrzymać struktury, co wpływa na opuszczenie się narządów.

infekcje-układu-moczowego-płciowego-nietrzymanie-moczu

Infekcje układu moczowo-płciowego

Zapalenie pęcherza moczowego wywołane przez bakterie (zwykle pałeczki okrężnicy), prowadzi do podrażnienia śluzówki pęcherza moczowego. Nie zawsze wyleczenie infekcji skutkuje rozwiązaniem problemu nietrzymania moczu, wówczas należy skontaktować się z lekarzem.

Nietrzymanie-moczu-aktywność-fizyczna-niewydolność-szyjki-macicy

Aktywność fizyczna

Sport odgrywa nieocenioną rolę w życiu każdego człowieka, nie bez powodu popularność zdobyło porzekadło, „w zdrowym ciele zdrowy duch”. Wyróżniamy jednak wysiłkowe nietrzymanie moczu, związane z kaszlem, kichaniem ale również przenoszeniem ciężkich przedmiotów czy chodzeniem po schodach. Badania wskazują, że osoby pracujące fizycznie, są szczególnie narażone na NTM.

Do innych czynników należą: palenie tytoniu, otyłość, przyjmowanie niektórych leków, zaburzenia funkcji poznawczych, predyspozycje genetyczne, rasa kaukaska

Trzy typu nietrzymania moczu

I stopień nietrzymanie moczu występuje tylko w pozycji stojącej po gwałtownym wzroście ciśnienia śródbrzusznego
II stopień nietrzymanie moczu występuje stale przy aktywnościach fizycznych
III stopień nietrzymanie moczu występuje w pozycji leżącej już przy nieznacznym wysiłku

Rodzajów nietrzymania moczu


Nietrzymanie moczu z przepełnienia

Wiąże się z występowaniem rozciągniętego i przepełnionego pęcherza, z którego występuje wyciek moczu.

Nietrzymanie moczu z parcia

Nieprawidłowa praca mięśni pęcherze wpływa na bezzwłoczną potrzebę oddania moczu. Może mieć związek z występowaniem takich wydarzeń jak: seks czy też zmiana pozycji ciała. Szacuje się orientacyjnie, że co trzecia kobietę dotyka ten rodzaj NTM.

Wysiłkowe nietrzymanie moczu

Wyciek moczu związany z wyciekiem moczu w trakcie wysiłku, kaszlu, czy wzrostu ciśnienia, dotyczy aż 40% kobiet.

Mieszane nietrzymanie moczu

Jest to dolegliwość łącząca uczucie nagłego parcia wraz z wysiłkowym nietrzymaniem moczu.

Pessary na nietrzymanie moczu

Poszukaj lekarza, zajmującego się leczeniem nietrzymania moczu

Bądź na bieżąco

Zapisz się na newsletter!

POTWIERDZAM, ŻE JESTEM PROFESJONALNYM UŻYTKOWNIKIEM I WYKONUJĘ ZAWÓD MEDYCZNY

ZAWARTOŚĆ STRONY PRZEZNACZONA JEST TYLKO DLA PROFESJONALNYCH UŻYTKOWNIKÓW WYKONUJĄCYCH ZAWODY MEDYCZNE LUB ZAJMUJĄCYCH SIĘ UŻYWANIEM LUB OBROTEM WYROBAMI MEDYCZNYMI W RAMACH CZYNNOŚCI ZAWODOWYCH. STRONA I JEJ ZAWARTOŚĆ NIE JEST PRZEZNACZONA DLA UŻYTKOWNIKÓW NIEPROFESJONALNYCH (NIE WYKONUJĄCYCH ZAWODÓW MEDYCZNYCH).