fbpx

Czym jest nietrzymanie moczu

„Nietrzymanie moczu (NTM) jest niezależnym od woli, wyciekiem moczu przez cewkę moczową. Stanowi to w efekcie problem higieniczny i socjalny. Międzynarodowa Organizacja zdrowia określa te zaburzenie, jako jedno z najważniejszych problemów zdrowotnych XXI wieku wywierającym nacisk na jakość życia społeczeństw.”

Kogo może dotyczyć nietrzymanie moczu?

Nietrzymanie-moczu

Płeć

Nietrzymanie moczu (inkontynencja) dotyczy zarówno kobiet oraz mężczyzn. Statystycznie to płeć żeńska zdecydowanie częściej boryka się ze wspomnianym problemem, dotyczy to aż około 25% kobiet, co ma związek z ich anatomią. Kobiety częściej chorują na NTM, niż na cukrzycę czy depresję.

wypadanie-macicy-nietrzymanie-moczu-po-porodzie

Poród

Każda kolejna ciąża, zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia wstydliwego problemu jakim jest nietrzymanie moczu. Poród naturalny ma wpływ na mięśnie dna miednicy podtrzymujące pęcherz, które ulegają rozluźnieniu i zwiotczeniu wiązadeł, które odpowiadają za zamykanie cewki moczowej. Popuszczanie moczu po porodzie w wielu przypadkach mija samoistnie, jednak zdarzają się odstępstwa od tej reguły.

Menopauza-wypadanie-macicy-nietrzymanie-moczu-niewydolność-szyjki-macicy

Wiek

Im starsza osoba, tym większe prawdopodobieństwo, że pojawi się u niej NTM, dotyczy to zwłaszcza kobiet po menopauzie. Ma to związek ze zmianami hormonalnymi – obniżeniem poziomu estrogenów. Skutkuje to utratą elastyczności mięśniówki dna miednicy oraz przepony moczowo-płciowej. Mięśnie nie są więc w stanie utrzymać struktury, co wpływa na opuszczenie się narządów.

infekcje-układu-moczowego-płciowego-nietrzymanie-moczu

Infekcje układu moczowo-płciowego

Zapalenie pęcherza moczowego wywołane przez bakterie (zwykle pałeczki okrężnicy), prowadzi do podrażnienia śluzówki pęcherza moczowego. Nie zawsze wyleczenie infekcji skutkuje rozwiązaniem problemu nietrzymania moczu, wówczas należy skontaktować się z lekarzem.

Nietrzymanie-moczu-aktywność-fizyczna-niewydolność-szyjki-macicy

Aktywność fizyczna

Sport odgrywa nieocenioną rolę w życiu każdego człowieka, nie bez powodu popularność zdobyło porzekadło, „w zdrowym ciele zdrowy duch”. Wyróżniamy jednak wysiłkowe nietrzymanie moczu, związane z kaszlem, kichaniem ale również przenoszeniem ciężkich przedmiotów czy chodzeniem po schodach. Badania wskazują, że osoby pracujące fizycznie, są szczególnie narażone na NTM.

Do innych czynników należą: palenie tytoniu, otyłość, przyjmowanie niektórych leków, zaburzenia funkcji poznawczych, predyspozycje genetyczne, rasa kaukaska

Trzy typu nietrzymania moczu

I stopień nietrzymanie moczu występuje tylko w pozycji stojącej po gwałtownym wzroście ciśnienia śródbrzusznego
II stopień nietrzymanie moczu występuje stale przy aktywnościach fizycznych
III stopień nietrzymanie moczu występuje w pozycji leżącej już przy nieznacznym wysiłku

Rodzajów nietrzymania moczu


Nietrzymanie moczu z przepełnienia

Wiąże się z występowaniem rozciągniętego i przepełnionego pęcherza, z którego występuje wyciek moczu.

Nietrzymanie moczu z parcia

Nieprawidłowa praca mięśni pęcherze wpływa na bezzwłoczną potrzebę oddania moczu. Może mieć związek z występowaniem takich wydarzeń jak: seks czy też zmiana pozycji ciała. Szacuje się orientacyjnie, że co trzecia kobietę dotyka ten rodzaj NTM.

Wysiłkowe nietrzymanie moczu

Wyciek moczu związany z wyciekiem moczu w trakcie wysiłku, kaszlu, czy wzrostu ciśnienia, dotyczy aż 40% kobiet.

Mieszane nietrzymanie moczu

Jest to dolegliwość łącząca uczucie nagłego parcia wraz z wysiłkowym nietrzymaniem moczu.

Pessary na nietrzymanie moczu

Poszukaj lekarza, zajmującego się leczeniem nietrzymania moczu

Bądź na bieżąco

Zapisz się na newsletter!

ZAWARTOŚĆ STRONY ZAWIERA REKLAMY WYROBÓW MEDYCZNYCH PRZEZNACZONYCH DLA PROFESJONALNYCH UŻYTKOWNIKÓW.

STRONA PRZEZNACZONA JEST WYŁĄCZNIE DLA OSÓB WYKONUJĄCYCH ZAWODY MEDYCZNE LUB ZAJMUJĄCYCH SIĘ UŻYWANIEM LUB OBROTEM WYROBAMI MEDYCZNYMI W RAMACH CZYNNOŚCI ZAWODOWYCH. WEJŚCIE NA STRONE MOŻLIWE JEST WYŁĄCZNIE PO ZŁOŻENIU PONIŻSZEGO OŚWIADCZENIA:

OŚWIADCZAM, ŻE WYKONUJĘ ZAWÓD MEDYCZNY LUB ZAJMUJĘ SIĘ UŻYWANIEM LUB OBROTEM WYROBAMI MEDYCZNYMI W RAMACH CZYNNOŚCI ZAWODOWYCH.