fbpx

Na czym polega pessaroterapia

Pessary-ginekologiczne-i-położnicze-pessaroterapia

Pessaroterapia


Pessaroterapia to metoda, której zastosowanie można interpretować w trzech różnych pespektywach. Wykorzystanie dopochwowych urządzeń (pessarów) o różnym kształcie i wielkości generuje wiele potencjalnych korzyści.

Pessaroterapia jako:

  • metoda leczenia Zaburzeń Statyki Narządów Rodnych. Co ma związek z mechanicznym wsparciem wypadających narządów i zmniejszeniem dolegliwości
  • skuteczny sposób leczenia nietrzymania moczu przez kobiety.
  • ochrona przed wczesnym porodem, spowodowanym niewydolnością szyjki macicy

Korzyści ze stosowania pessarów

Mały wysiłek wkładany w stosowanie metody

Pessaroterapia nie wymaga dużego zaangażowania i systematyczności (jak na przykład przy ćwiczeniach mięśni Kegla) aby uzyskać pożądane rezultaty leczenia. Dodatkowo nie trzeba pamiętać o codziennym stosowaniu (w przeciwieństwie do farmakoterapii). Wystarczy stosować się do zaleceń Lekarza.

Duża dostępność metody leczenia

Metoda łatwo dostępna. Lekarz ma szeroki wybór spośród rodzajów (kształtów) i rozmiarów pessarów, dzięki czemu będzie mógł dostosować pessar do konkretnego przypadku wypadania macicy. Zazwyczaj Lekarz posiada pessary na stanie w gabinecie, lub zamawia je specjalnie dla Pacjentki. Istnieje jednak możliwość, że po doborze rozmiaru zaleci on jego samodzielny zakup. Pessary są dostępne w licznych aptekach, sklepach medycznych i sklepach internetowych.

Duża szybkość działania

Pessaroterapia pozwala na uzyskanie efektów działania bardzo szybko. Zadaniem pessara jest zmniejszenie lub całkowite wyeliminowanie dolegliwości związanych z obniżeniem/wypadaniem macicy, nietrzymaniem moczu i ochrona przed wczesnym porodem, spowodowanym niewydolnością szyjki macicy. Prawidłowo dobrany i założony pessar sprawia, że praktycznie od razu Pacjentka może odczuć ulgę i poprawę komfortu życia.

Wysoka skuteczność przeciwdziałania NTM

Szacuje się, że pessaroterapia pozwala wyeliminować wysuwanie się macicy u 70-90 % kobiet. Ponadto działanie pessara wzmacnia mięśnie podtrzymujące wypadające narządy miednicy mniejszej i w rezultacie może prowadzić do tego, że będą one w stanie same utrzymywać macicę w odpowiednim położeniu.

Mała inwazyjność pessaroterapii

Powszechnie wiadomo, że w leczeniu wszelkich dolegliwości lepiej korzystać w pierwszej kolejności z metod możliwie jak najmniej inwazyjnych. Dopiero, gdy nie przynoszą one rezultatów należy zastosować leczenie chirurgiczne, które w większym stopniu ingeruje w organizm. Pessaroterapia jest metodą leczenia mało inwazyjną. Wystarczy tylko stosować się do zaleceń Lekarza i odpowiednio pielęgnować pessar, aby zminimalizować ryzyko ewentualnych działań niepożądanych.

Znikomy wpływ na Twój organizm

Pessaroterapia nie wpływa w negatywny sposób na organizm Pacjentki, gdyż nie niesie ze sobą konieczności oddziaływania hormonalnego (jak farmakoterapia). Dodatkowo nie istnieją żadne dowody naukowe o złym wpływie pessarów na organizm kobiety.

tanie-pessary-i-pessaroterapia-w-dobrej-cenie

Niski koszt stosowania metody

Koszt stosowania pessara w porównaniu do innych metod leczenia jest relatywnie niski i nie wymaga zaangażowania dużego nakładu pieniężnego.

Zwiększenie osobistego komfortu

Stosowanie pessarów pozwala na pełne uczestnictwo w życiu towarzyskim i zawodowym. Dzięki pessaroterapii nie będziesz czuła się wykluczona z żadnej sfery swojego życia.

Pessaroterapia jako uzupełnienie operacji

Daje efekt zbliżony do rezultatu operacji

Zastosowanie pessara daje przybliżony obraz tego, jak będziesz się czuła po zabiegu operacyjnym. Zastosowanie pessaroterapii zmniejszy dolegliwość i poprawi Twój komfort życia.

regeneracja-stanu-pochwy

Zastosowanie w celu regeneracji stanu pochwy

Pessaroterapia umożliwia regenerację pochwy i zagojenie ewentualnych podrażnień, a jest to szczególnie ważne przed zabiegiem operacyjnym. Dzięki temu pessar może pełnić funkcję przygotowawczą przed zabiegiem.

Zastosowanie na czas oczekiwania przed zabiegiem

Powszechnie wiadomo, że gdy coś Ci dolega oczekujesz od swojego Lekarza, że będzie w stanie Ci pomóc i ulżyć możliwie jak najszybciej. Czas oczekiwania na operację jest jednak zróżnicowany, dlatego warto rozważyć założenie pessara w okresie oczekiwania. Dzięki temu uzyskasz ulgę i poprawę komfortu życia znacznie szybciej.

Nietrzymanie-moczu

Pozwala na wykrycie wysiłkowego nietrzymania moczu (WNM)

Po operacji Pacjentki oczekują całkowitej eliminacji objawów i znaczącej poprawy jakości życia. Jednak często zdarza się, że po zabiegu chirurgicznym kobiety cierpią na wysiłkowe nietrzymanie moczu. Zastosowanie pessara przed zabiegiem umożliwia ujawnienie ukrytego wysiłkowego nietrzymania moczu oraz uzyskanie informacji na temat ewentualnych pooperacyjnych zaburzeń opróżniania pęcherza moczowego.

Niewydolność-szyjki-macicy-po-zabiegu

Brak powikłań

Znaczącym atutem jest całkowita odwracalność terapii, w sytuacji stosowanie pessarów nie powstają blizny bądź też zmiany anatomiczne. Nie odnotowano również długoterminowej reakcji odrzucania ciała obcego, jak w przypadku niektórych zabiegów.

Przewodnik po rodzajach pessarów

Pessary 1/2 st. wypadania 3 st. wypadania WNM Cystocele Rectocele
Pierścieniowy ✔ ✔
Pierścieniowy szeroki ✔ ✔
Grzybkowy ✔ ✔
Cewkowy ✔
Cewkowy kołnierzowy ✔ ✔ ✔
Kostkowy ✔ ✔ ✔

Znajdź lekarza

Znajdź lekarza w Twojej okolicy, który specjalizuje się w zakładaniu pessarów

Bądź na bieżąco

Zapisz się na newsletter!

ZAWARTOŚĆ STRONY ZAWIERA REKLAMY WYROBÓW MEDYCZNYCH PRZEZNACZONYCH DLA PROFESJONALNYCH UŻYTKOWNIKÓW.

STRONA PRZEZNACZONA JEST WYŁĄCZNIE DLA OSÓB WYKONUJĄCYCH ZAWODY MEDYCZNE LUB ZAJMUJĄCYCH SIĘ UŻYWANIEM LUB OBROTEM WYROBAMI MEDYCZNYMI W RAMACH CZYNNOŚCI ZAWODOWYCH. WEJŚCIE NA STRONE MOŻLIWE JEST WYŁĄCZNIE PO ZŁOŻENIU PONIŻSZEGO OŚWIADCZENIA:

OŚWIADCZAM, ŻE WYKONUJĘ ZAWÓD MEDYCZNY LUB ZAJMUJĘ SIĘ UŻYWANIEM LUB OBROTEM WYROBAMI MEDYCZNYMI W RAMACH CZYNNOŚCI ZAWODOWYCH.