Na czym polega pessaroterapia?

„Pessaroterapia – metoda leczenia Zaburzeń Statyki Narządów Rodnych. Polega ona na stosowaniu dopochwowych urządzeń o różnym kształcie i wielkości, które zapewniają mechaniczne wsparcie dla wypadających narządów, zmniejszając w ten sposób dolegliwość.”

Korzyści ze stosowania pessarów:

mały wysiłek wkładany w stosowanie metody

Pessaroterapia nie wymaga dużego zaangażowania i systematyczności (jak na przykład przy ćwiczeniach mięśni Keagla) aby uzyskać pożądane rezultaty leczenia. Dodatkowo nie trzeba pamiętać o codziennym stosowaniu (w przeciwieństwie do farmakoterapii). Wystarczy stosować się do zaleceń Lekarza.

duża dostępność metody leczenia

Metoda łatwo dostępna. Lekarz ma szeroki wybór spośród rodzajów (kształtów) i rozmiarów pessarów, dzięki czemu będzie mógł dostosować pessar do konkretnego przypadku wypadania macicy. Zazwyczaj Lekarz posiada pessary na stanie w gabinecie, lub zamawia je specjalnie dla Pacjentki. Istnieje jednak możliwość, że po doborze rozmiaru zaleci on jego samodzielny zakup. Pessary są dostępne w licznych aptekach, sklepach medycznych i sklepach internetowych.

duża szybkość działania

Pessaroterapia pozwala na uzyskanie efektów działania bardzo szybko. Zadaniem pessara jest zmniejszenie lub całkowite wyeliminowanie dolegliwości związanych z obniżeniem/wypadaniem macicy. Prawidłowo dobrany i założony pessar sprawia, że wypadające narządy zostają podniesione i wracają do swojego naturalnego położenia, przez co praktycznie od razu Pacjentka może odczuć ulgę i poprawę komfortu życia.

wysoka skuteczność

Szacuje się, że pessaroterapia pozwala wyeliminować wysuwanie się macicy u 70-90 % kobiet. Ponadto działanie pessara wzmacnia mięśnie podtrzymujące wypadające narządy miednicy mniejszej i w rezultacie może prowadzić do tego, że będą one w stanie same utrzymywać macicę w odpowiednim położeniu.

mała inwazyjność pessaroterapii

Powszechnie wiadomo, że w leczeniu wszelkich dolegliwości lepiej korzystać w pierwszej kolejności z metod możliwie jak najmniej inwazyjnych. Dopiero, gdy nie przynoszą one rezultatów należy zastosować leczenie chirurgiczne, które w większym stopniu ingeruje w organizm. Pessaroterapia jest metodą leczenia mało inwazyjną. Wystarczy tylko stosować się do zaleceń Lekarza i odpowiednio pielęgnować pessar, aby zminimalizować ryzyko ewentualnych działań niepożądanych.

mały wpływ na Twój organizm

Pessaroterapia nie wpływa w negatywny sposób na organizm Pacjentki, gdyż nie niesie ze sobą konieczności oddziaływania hormonalnego (jak farmakoterapia). Dodatkowo nie istnieją żadne dowody naukowe o złym wpływie pessarów na organizm kobiety.

niski koszt stosowania metody

Koszt stosowania pessara w porównaniu do innych metod leczenia jest relatywnie niski i nie wymaga zaangażowania dużego nakładu pieniężnego.

Pessaroterapia jako uzupełnienie operacji

daje efekt zbliżony do rezultatu operacji

Zastosowanie pessara daje przybliżony obraz tego, jak będziesz się czuła po zabiegu operacyjnym. Ponadto dzięki pessarowi dowiesz się jakie skutki przyniesie podniesienie wypadających narządów, w jakim stopniu zmniejszy dolegliwość i poprawi Twój komfort życia.

zastosowanie w celu regeneracji stanu pochwy

Pessaroterapia umożliwia podniesienie wypadających narządów, regenerację pochwy i zagojenie ewentualnych podrażnień, a jest to szczególnie ważne przed zabiegiem operacyjnym. Dzięki temu pessar może pełnić funkcję przygotowawczą przed zabiegiem.

zastosowanie na czas oczekiwania przed zabiegiem

Powszechnie wiadomo, że gdy coś Ci dolega oczekujesz od swojego Lekarza, że będzie w stanie Ci pomóc i ulżyć możliwie jak najszybciej. W przypadku Zaburzeń Statyki Narządów Rodnych czas oczekiwania na operację jest zróżnicowany, dlatego warto rozważyć założenie pessara właśnie na ten okres. Dzięki temu uzyskasz ulgę i poprawę komfortu życia znacznie szybciej.

pozwala na wykrycie wysiłkowego nietrzymania moczu (WNM)

Po operacji Pacjentki oczekują całkowitej eliminacji objawów i znaczącej poprawy jakości życia. Jednak często zdarza się, że po zabiegu chirurgicznym kobiety cierpią na wysiłkowe nietrzymanie moczu. Zastosowanie pessara przed zabiegiem umożliwia ujawnienie ukrytego wysiłkowego nietrzymania moczu oraz uzyskanie informacji na temat ewentualnych pooperacyjnych zaburzeń opróżniania pęcherza moczowego.

Przewodnik po rodzajach pessarów

Pessary 1/2 st. wypadania 3 st. wypadania WNM Cystocele Rectocele Uwagi
Pierścieniowy Najbardziej popularny
Pierścieniowy szeroki
Grzybkowy
Cewkowy
Cewkowy kołnierzowy
Kostkowy Dla kobiet, u których inne pessary zawiodły