fbpx

Pessar położniczy Calmona

Zastosowanie


profilaktyka przedwczesnych porodów – do leczenia kobiet ciężarnych, by podtrzymać szyjkę macicy

u pacjentek z dolegliwościami związanymi z obniżaniem się szyjki macicy (bolesne uczucie parcia „w dół” podczas stania i chodzenia),

u ciężarnych, narażonych na duży wysiłek fizyczny

u kobiet ze zwiększonym ciśnieniem wewnątrzmacicznym (na przykład ciąże mnogie)

z ultrasonograficznymi cechami niewydolności szyjki macicy,

zalecany przy zwiększonej ilości wydzieliny pochwowej (perforacja)

Zalecenia

Zalecenie terapeutyczne do stosowania pessarów położniczych jest skracanie szyjki macicy oraz rozwieranie ujścia wewnętrznego szyjki. Optymalnym momentem jest przedział czasu między 15 a 20 tygodniem ciąży, gdy nastąpiło rozpoznanie w trakcie badania ultrasonograficznego przezpochwowego. Mechanizm działania pessara położniczego Calmona powoduje podtrzymywanie szyjki macicy i przesuwanie jej w kierunku kości krzyżowej. Jednocześnie nie zostaje zamknięta szyjki macicy.

Właściwości

Perforacje w silikonie

  • zapewniony przepływ powietrza
  • zmniejszone ryzyko upławów
  • odprowadzanie zwiększonej ilości wydzieliny pochwowej

Jak zakładany jest pessar?

Pessar jest zakładany w pozycji leżącej przez położnika. Istotne jest, aby krzywizna pessara była ułożona do góry, by większy obwód był podtrzymywany przez dno miednicy. Wskazane jest, żeby pessary był założony w szczycie pochwy. Wtedy szyjka macicy będzie się znajdować wewnątrz dalszej części pessara. Położnik może skontrolować, czy szyjka nie jest zbyt mocno uciśnięta przez dalszy obwód pessara. Po jego założeniu pacjentka jest poproszona o wstanie. Zwykle pacjentka podaje ustąpienie dolegliwości związanych z wysuwaniem się szyjki macicy, zaraz po założeniu pessara. Zakładanie pessara może być ułatwione poprzez posmarowanie środkiem nawilżającym, zwykle kremem antybakteryjnym niezaburzającym naturalnej flory bakteryjnej.

zakładanie-pessaru

Jak samodzielnie wyjmować pessar?

 

 

W przypadku gdy nie mają miejsca żadne dolegliwości, pessar może pozostawać założony aż do czasu porodu (w przypadku dolegliwości związanych z obniżeniem pochwy i macicy) albo do 36-37 tygodnia (w sytuacji prewencji porodu przedwczesnego).
 

Referencje

Jestem bardzo zadowolona ze stosowania pessarów

Dr Krystyna KlimczykZobacz

Pacjentki są z nich bardzo zadowolone

Dr Janina Kocurek-FordeyZobacz

W prosty i szybki sposób można pomóc Pacjentkom

Dr Roman KaprońZobacz

Gdzie kupić pessar położniczy Dr. Arabin?

Sprawdź, gdzie w Twojej okolicy lub w sklepie internetowym kupić pessar położniczy.

Bądź na bieżąco

Zapisz się na newsletter!

ZAWARTOŚĆ STRONY ZAWIERA REKLAMY WYROBÓW MEDYCZNYCH PRZEZNACZONYCH DLA PROFESJONALNYCH UŻYTKOWNIKÓW.

STRONA PRZEZNACZONA JEST WYŁĄCZNIE DLA OSÓB WYKONUJĄCYCH ZAWODY MEDYCZNE LUB ZAJMUJĄCYCH SIĘ UŻYWANIEM LUB OBROTEM WYROBAMI MEDYCZNYMI W RAMACH CZYNNOŚCI ZAWODOWYCH. WEJŚCIE NA STRONE MOŻLIWE JEST WYŁĄCZNIE PO ZŁOŻENIU PONIŻSZEGO OŚWIADCZENIA:

OŚWIADCZAM, ŻE WYKONUJĘ ZAWÓD MEDYCZNY LUB ZAJMUJĘ SIĘ UŻYWANIEM LUB OBROTEM WYROBAMI MEDYCZNYMI W RAMACH CZYNNOŚCI ZAWODOWYCH.