W abstrakcie medycznym autorów: Zoltan Nemeth, Sándor Nagy & Johannes Ott podjęty jest temat skuteczności wykorzystania pessara kostkowego, który może uchodzić za pierwszą metodę leczenie. Najważniejszym wskazaniem dla użytkowania pessarów kostkowych, jest potrzeba podtrzymania jak i zmiany położenia obniżonego organu rodnego. Statystki wykazują, że metoda ta cechuje się bardzo dużą skutecznością. Pessary kostkowe udało się dopasować u 96,6% pacjentek. Metoda ta jak wykazano, nie doprowadziła do krwotoku dróg rodnych, stłuczenia pochwy, otarcia naskórka czy owrzodzenia. Ponadto stosowanie tej metody wpłynęło na poprawę stanu wybrzuszenia pochwy i zniwelowania ucisku miednicy i krzyża. Dodatkowo zastosowanie pessarów wpłynęło na poziom zadowolenia z życia seksualnego i ilość odbywanych stosunków. Stosowanie użycia pessarów kostkowych według badaczy, to oszczędna, efektywna i łatwa w użyciu metoda, którą można stosować z powodzeniem w dłuższej perspektywie.
Pacjentka może włożyć pessar na stojąco, gdy ma postawioną stopę na stołku lub brzegu łóżka. Jeżeli jest to zbyt trudne, wystarczające może być rozchylenie nóg, a w razie potrzeby wskazane jest oparcie się o ścianę, lub położenie się tak, by móc popchnąć pessar tak daleko, jak to tylko możliwe.
Aby wyjąć pessar kostkowy, kobieta powinna delikatnie pociągnąć za sznurek w różnych kierunkach, tak by zlikwidować efekt przyssania, aż do momentu, gdy zwolni się opór ze strony mięśni dna miednicy. Także przy pomocy palca wskazującego lub środkowego, pacjentka może poluzować brzegi pessara aż do całkowitego zlikwidowania efektu przyssania, a następnie pociągnąć pessar w dół, na zewnątrz.
ZAWARTOŚĆ STRONY PRZEZNACZONA JEST TYLKO DLA PROFESJONALNYCH UŻYTKOWNIKÓW WYKONUJĄCYCH ZAWODY MEDYCZNE LUB ZAJMUJĄCYCH SIĘ UŻYWANIEM LUB OBROTEM WYROBAMI MEDYCZNYMI W RAMACH CZYNNOŚCI ZAWODOWYCH. STRONA I JEJ ZAWARTOŚĆ NIE JEST PRZEZNACZONA DLA UŻYTKOWNIKÓW NIEPROFESJONALNYCH (NIE WYKONUJĄCYCH ZAWODÓW MEDYCZNYCH).