Pytania i odpowiedzi (FAQ)

Oto lista częstych pytań wraz z odpowiedziami, jakie mogą pojawić się w przypadku stosowania pessaroterapii jako metody leczenia obniżenia lub wypadania macicy.

Czy pessary mogą być stosowane przez wszystkie kobiety?

Tak, pessary mogą być stosowane przez wszystkie kobiety, które cierpią na wypadanie narządów rodnych. O doborze metody leczenia dostosowanej do zaawansowania wypadania i konkretnych potrzeb danej Pacjentki decyduje Lekarz. Pessaroterapię zaleca się głównie w przypadku kobiet, które nie mogą lub nie chcą być poddane zabiegowi operacyjnemu.

Jak odbywa się dobór rozmiaru?

Doboru właściwego rodzaju (kształtu) i rozmiaru pessara powinien dokonać Lekarz Ginekolog prowadzący Pacjentkę. Właściwe dobranie powinno zmniejszyć lub może zlikwidować dolegliwości związane z wypadaniem organów miedniczych. Wielkość pessara określa się na podstawie oceny szerokości pochwy poprzez rozszerzenie dwóch badających palców w sklepieniu pochwy i określenie odległości między nimi.

Kto może założyć pessar?

Dopasowanie rozmiaru i założenie pessara przeprowadzane są przez Lekarza specjalistę. Wyszkolona Pielęgniarka i Położna również może pomóc Pacjentce w zakładaniu i wyjmowaniu pessara.

Jak długo mogę stosować pessar bez wyjmowania?

Pod dobraniu odpowiedniego rozmiaru oraz założeniu pessara, zaleca się jego wymianę co trzy miesiące, jednak ostatecznie jest to decyzja, którą podejmuje Lekarz. Po tym czasie pessar powinien zostać wyjęty, a miejsce jego stosowania sprawdzone w poszukiwaniu zmian. Dodatkowo zaleca się wyjmowanie pessara przez Pacjentkę (jeśli potrafi) i przemywanie wodą z dodatkiem środka myjącego raz w tygodniu.

Od kiedy zaczyna działać pessar?

Prawidłowo dobrany pessar powinien praktycznie od razu zmniejszyć lub zlikwidować objawy związane z obniżeniem macicy. Po jego założeniu Lekarz powinien zapytać Pacjentkę, czy czuje się wygodnie z pessarem. Powinna ona usiąść, wstać, przejść się, odkaszlnąć, położyć się ponownie i wypróżnić pęcherz, aby upewnić się, że pessar jest dobrze umocowany i nie powoduje dyskomfortu.

Czy założenie pessara jest bolesne?

Pessar umiejscawiany jest w pochwie, w takiej pozycji aby utrzymywał wypadające organy w miejscu. W czasie zakładania i wyjmowania pessara możliwe jest odczuwanie drobnego dyskomfortu.

Czy pessar może wypaść?

Sytuacja taka może mieć miejsce, tylko wtedy, gdy dobrany rozmiar okaże się nieprawidłowy dla Pacjentki. Wtedy konieczna jest wymiana pessara na inny – odpowiedni rozmiar. W każdym innym przypadku, prawidłowo dobrany pessar będzie podtrzymywał obniżone narządy i nie wypadnie.

Czy dany pessar mogła wcześniej stosować inna Pacjentka?

Niektóre pessary zostają poddawane sterylizacji i mogą zostać ponownie użyte przez inną Pacjentkę. Jednak niesie to ze sobą ryzyko nieprawidłowo wykonanego procesu i zagrożenie zakażeniem Pacjentki drogą krzyżową. Z tego względu warto wybierać pessary, które są do zastosowania tylko i wyłącznie u jednej Pacjentki i nie podlegają ponownej sterylizacji.

Czy powinnam wyjmować pessar na noc i w czasie stosunku?

W zależności od rodzaju (kształtu) pessara. Pessar może być stosowany na stałe lub tymczasowo (tylko w określonych sytuacjach) np. gdy Pacjentka wychodzi na zakupy, uprawia sport. Z tego powodu może ona również wyjmować go na noc. Wszystko zależy od potrzeb Pacjentki i zaleceń Lekarza prowadzącego leczenie. Natomiast wyjmowanie pessara na czas stosunku jest uzależnione od jego kształtu. Jeżeli ten umożliwia stosunek płciowy, nie powoduje dyskomfortu kobiecie i nie przeszkadza jej partnerowi – nie ma konieczności jego wyjmowania.

Jak czyścić pessar?

Pacjentkom, które posiadają umiejętność samodzielnego wyjmowania, czyszczenia i ponownego zakładania zaleca się usuwanie pessara raz na tydzień i mycie go ciepłą wodą z dodatkiem łagodnego środka myjącego.

Jak samodzielnie wyjmować pessar?

W celu wyjęcia założonego pessara, należy umieścić palec wskazujący w pochwie w celu zlokalizowania pessara, jako że jest on umiejscowiony u spojenia łonowego. Pessar należy zahaczyć palcem od spodu i delikatnie wyciągnąć jednolitym ruchem. Umożliwi to proste wyjęcie pessara i zredukowanie ryzyka wystąpienia dyskomfortu.

Jak samodzielnie zakładać pessar?

Pacjentka przed samodzielnym założeniem pessara powinna umyć dokładnie ręce. Można przed założeniem zanurzyć pessar w ciepłej wodzie w celu uczynienia go bardziej miękkim. Wprowadzenie pessara ułatwi posmarowanie jego przedniej części kremem nadającym poślizg lub lubrykantem. Zaleca się przyjęcie postawy w lekkim rozkroku z jedną nogą postawioną wyżej (np. na stołku, krześle), aby zapewnić wygodny i prosty dostęp przez pochwę. Następnie należy rozszerzyć wargi sromowe i wsunąć pessar do tylnej części pochwy, przesuwając go w przód i w tył do momentu aż usadowi się w tylnym sklepieniu. Gdy pessar będzie już przymocowany od tyłu, należy zahaczyć przednią część pessara o przednie sklepienie pochwy.