fbpx

Pytania i odpowiedzi (FAQ)

Pytania ogólne

Czy pessary mogą być stosowane przez wszystkie kobiety?

Tak, pessary mogą być stosowane przez wszystkie kobiety, które cierpią na wypadanie narządów rodnych, nietrzymanie moczu lub mające problem z niewydolnością szyjki macicy. O doborze pessara decyduje Lekarz. Pessaroterapię zaleca się głównie w przypadku kobiet, które nie mogą lub nie chcą być poddane zabiegowi operacyjnemu.

Jak odbywa się dobór rozmiaru?

Doboru właściwego rodzaju (kształtu) i rozmiaru pessara powinien dokonać Lekarz Ginekolog prowadzący Pacjentkę. Właściwe dobranie powinno zmniejszyć lub może zlikwidować dolegliwości związane z wypadaniem organów miedniczych, nietrzymaniem moczu lub niewydolnością szyjki macicy. Wielkość pessara określa się na podstawie oceny szerokości pochwy poprzez rozszerzenie dwóch badających palców w sklepieniu pochwy i określenie odległości między nimi.

Kto może założyć pessar?

Dopasowanie rozmiaru i założenie pessara przeprowadzane są przez Lekarza specjalistę. Wyszkolona Pielęgniarka i Położna również może pomóc Pacjentce w zakładaniu i wyjmowaniu pessara.

Jak długo mogę stosować pessar bez wyjmowania?

Uzależnione jest to od konkretnego rodzaju pessara.

Od kiedy zaczyna działać pessar?

Prawidłowo dobrany pessar powinien praktycznie od razu zmniejszyć lub zlikwidować objawy związane z obniżeniem macicy. Po jego założeniu Lekarz powinien zapytać Pacjentkę, czy czuje się wygodnie z pessarem. Powinna ona usiąść, wstać, przejść się, odkaszlnąć, położyć się ponownie i wypróżnić pęcherz, aby upewnić się, że pessar jest dobrze umocowany i nie powoduje dyskomfortu.

Czy założenie pessara jest bolesne?

Pessar umiejscawiany jest w pochwie, w takiej pozycji aby utrzymywał wypadające organy w miejscu. W czasie zakładania i wyjmowania pessara możliwe jest odczuwanie drobnego dyskomfortu.

Czy pessar może wypaść?

Sytuacja taka może mieć miejsce, tylko wtedy, gdy dobrany rozmiar okaże się nieprawidłowy dla Pacjentki. Wtedy konieczna jest wymiana pessara na inny – odpowiedni rozmiar.

Czy dany pessar mogła wcześniej stosować inna Pacjentka?

Niektóre pessary zostają poddawane sterylizacji i mogą zostać ponownie użyte przez inną Pacjentkę. Jednak niesie to ze sobą ryzyko nieprawidłowo wykonanego procesu i zagrożenie zakażeniem Pacjentki drogą krzyżową. Z tego względu warto wybierać pessary, które są do zastosowania wyłącznie u jednej Pacjentki i nie podlegają ponownej sterylizacji.

Czy powinnam wyjmować pessar na noc i w czasie stosunku?

W zależności od rodzaju (kształtu) pessara. Pessar może być stosowany na stałe lub tymczasowo (tylko w określonych sytuacjach) np. gdy Pacjentka wychodzi na zakupy, uprawia sport. Z tego powodu może ona również wyjmować go na noc. Wszystko zależy od potrzeb Pacjentki i zaleceń Lekarza prowadzącego leczenie. Natomiast wyjmowanie pessara na czas stosunku jest uzależnione od jego kształtu. Jeżeli ten umożliwia stosunek płciowy, nie powoduje dyskomfortu kobiecie i nie przeszkadza jej partnerowi – nie ma konieczności jego wyjmowania.

Jak czyścić pessar?

Pacjentkom, które posiadają umiejętność samodzielnego wyjmowania, czyszczenia i ponownego zakładania zaleca się usuwanie pessara raz na tydzień i mycie go ciepłą wodą z dodatkiem łagodnego środka myjącego.

Stosowanie

Jak długo mogę stosować pessar Portia?

Pod dobraniu odpowiedniego rozmiaru oraz założeniu pessara, zaleca się jego wymianę co trzy miesiące, jednak ostatecznie jest to decyzja, którą podejmuje Lekarz. Po tym czasie pessar powinien zostać wyjęty, a miejsce jego stosowania sprawdzone w poszukiwaniu zmian. Dodatkowo zaleca się wyjmowanie pessara przez Pacjentkę (jeśli potrafi) i przemywanie wodą z dodatkiem środka myjącego raz w tygodniu.

Jak długo mogę stosować pessar położniczy Dr. Arabin?

U pacjentek bezobjawowych pessar może być założony do końca trwania ciąży albo powinien być wyjęty około 37 tygodnia trwania ciąży (przy zapobieganiu wczesnego porodu), W przypadkach zwiększonego dyskomfortu w międzyczasie może być wyjmowany i czyszczony, U wszystkich pacjentek z przedwczesnym odpływaniem płynu owodniowego, krwawieniem lub bolesnymi skurczami macicy, pessar powinien być wyjęty w celu uniknięcia pęknięcia/uszkodzenia szyjki macicy oraz infekcji.

Jak długo mogę stosować pessar kostkowy Dr. Arabin?

Najczęściej pessary kostkowe wyjmowane i zakładane są samodzielnie przez pacjentki po wcześniejszym poinstruowaniu przez lekarza lub pielęgniarkę. Powinny być wyjmowane codziennie na noc i zakładane ponownie rano. Codzienne wyjmowanie pessara ma na celu uniknięcie następujących powikłań: infekcji, krwawień czy odleżyn. U pacjentek, które planują operację pochwowa, wskazane może być w porozumieniu z lekarzem pozostawienie pessara na noc.

Jak długo mogę stosować pessar grzbykowy Dr. Arabin?

Pessar grzybkowy noszony jest najczęściej w ciągu dnia. Zaleca się aby wyjmować go wieczorem i wkładać ponownie rano.

Jak długo mogę stosować pessar cewkowy kołonierzowy Dr. Arabin?

Pessar cewkowy kołnierzowy noszony jest najczęściej w ciągu dnia. Zaleca się aby wyjmować go wieczorem i wkładać ponownie rano.

Jak długo mogę stosować pessar cewkowy Dr. Arabin?

Pessar cewkowy kołnierzowy noszony jest najczęściej w ciągu dnia, lub podczas określony czynności, np. uprawiania sportu. Codzienne wyjmowanie pessara ma na celu uniknięcie następujących powikłań: infekcji, krwawień czy odleżyn.

Jak długo mogę stosować pessar talerzowy perforowany Dr. Arabin?

Te miękkie pessary mogą być noszone przez okres kilku tygodni.

Samodzielne wyjmowanie pessara

Jak wyjąć pessar Portia?

W celu wyjęcia założonego pessara, należy umieścić palec wskazujący w pochwie w celu zlokalizowania pessara, jako że jest on umiejscowiony u spojenia łonowego. Pessar należy zahaczyć palcem od spodu i delikatnie wyciągnąć jednolitym ruchem. Umożliwi to proste wyjęcie pessara i zredukowanie ryzyka wystąpienia dyskomfortu.

Jak wyjąć pessar położniczy Dr. Arabin?

W przypadku gdy nie mają miejsca żadne dolegliwości, pessar może pozostawać założony aż do czasu porodu (w przypadku dolegliwości związanych z obniżeniem pochwy i macicy) albo do 36-37 tygodnia (w sytuacji prewencji porodu przedwczesnego)

Jak wyjąć pessar kostkowy Dr. Arabin?

Aby wyjąć pessar kostkowy, kobieta powinna delikatnie pociągnąć za sznurek w różnych kierunkach, tak by zlikwidować efekt przyssania, aż do momentu, gdy zwolni się opór ze strony mięśni dna miednicy. Także przy pomocy palca wskazującego lub środkowego, pacjentka może poluzować brzegi pessara aż do całkowitego zlikwidowania efektu przyssania, a następnie pociągnąć pessar w dół, na zewnątrz.

Jak wyjąć pessar grzybkowy Dr. Arabin?

Pessar zwykle wyjmuje się podczas parcia. Czasami może być to trudne, ponieważ prawidłowo założony pessar znajduje się głęboko w dnie miednicy.

Jak wyjąć pessar cewkowy kołnierzowy Dr. Arabin?

Pacjentka może wyjąć lub włożyć pessar na stojąco, gdy ma postawioną stopę na stołku lub brzegu łózka. Jeżeli jest to zbyt trudne, wystarczające może być rozchylenie nóg, a w razie potrzeby wskazane jest oparcie się o ścianę lub położenie się. Aby wyjąć pessar należy włożyć palec wskazujący do otworu w środku pessara i poluzować go.

Jak wyjąć pessar cewkowy Dr. Arabin?

Pacjentka może wyjąć lub włożyć pessar na stojąco, gdy ma postawioną stopę na stołku lub brzegu łózka. Jeżeli jest to zbyt trudne, wystarczające może być rozchylenie nóg, a w razie potrzeby wskazane jest oparcie się o ścianę lub położenie się. Aby wyjąć pessar należy włożyć palec wskazujący do otworu w środku pessara i poluzować go.

Jak wyjąć pessar talerzowy perforowany Dr. Arabin?

Założenie sznurka może ułatwić wyjmowanie. Pessar wyjmuje się przy pomocy palca wskazującego. Należy znaleźć brzeg pessara i poluzować go.

Samodzielne zakładanie pessara

Jak założyć pessar Portia?

Pacjentka przed samodzielnym założeniem pessara powinna umyć dokładnie ręce. Można przed założeniem zanurzyć pessar w ciepłej wodzie w celu uczynienia go bardziej miękkim. Wprowadzenie pessara ułatwi posmarowanie jego przedniej części kremem nadającym poślizg lub lubrykantem. Zaleca się przyjęcie postawy w lekkim rozkroku z jedną nogą postawioną wyżej (np. na stołku, krześle), aby zapewnić wygodny i prosty dostęp przez pochwę. Następnie należy rozszerzyć wargi sromowe i wsunąć pessar do tylnej części pochwy, przesuwając go w przód i w tył do momentu aż usadowi się w tylnym sklepieniu. Gdy pessar będzie już przymocowany od tyłu, należy zahaczyć przednią część pessara o przednie sklepienie pochwy.

Jak założyć pessar położniczy Dr. Arabin?

Pessar jest zakładany w pozycji leżącej przez położnika. Istotne jest, aby krzywizna pessara była ułożona do góry, by większy obwód był podtrzymywany przez dno miednicy. Wskazane jest, żeby pessary był założony w szczycie pochwy. Wtedy szyjka macicy będzie się znajdować wewnątrz dalszej części pessara. Położnik może skontrolować, czy szyjka nie jest zbyt mocno uciśnięta przez dalszy obwód pessara. Po jego założeniu pacjentka jest poproszona o wstanie. Zwykle pacjentka podaje ustąpienie dolegliwości związanych z wysuwaniem się szyjki macicy, zaraz po założeniu pessara. Zakładanie pessara może być ułatwione poprzez posmarowanie środkiem nawilżającym, zwykle kremem antybakteryjnym niezaburzającym naturalnej flory bakteryjnej.

Jak założyć pessar kostkowy Dr. Arabin?

Pacjentka może włożyc pessar na stojąco, gdy ma postawioną stopę na stołku lub brzegu łóżka. Jeżeli jest to zbyt trudne, wystarczające może być rozchylenie nóg, a w razie potrzeby wskazane jest oparcie się o ścianę, lub położenie się tak, by móc popchnąć pessar tak daleko, jak to tylko możliwe.

Jak założyć pessar grzybkowy Dr. Arabin?

Założenie pessara jest zwykle ułatwione przez posmarowanie pessara kremem estrogenowym. Ponieważ potrzebne jest zastosowanie stosunkowo dużej ilości kremu, zalecamy stosownanie kremów zawierających 0,1 mg estriolu w 1 g kremu. W niektórych przypadkach stosuje się preparat zawierający 0,5 m estriolu w 1 gramie kremu. Estrogen poprawia krążenie tkankowe i ułatwia odnowienie śluzówki pochwy.

Jak założyć pessar cewkowy kołnierzowy Dr. Arabin?

Posmarowanie pessara kremem estrogenowym ułatwia jego założenie. Ponieważ w tym rodzaju pessara stosuje się stosunkowo małe ilości kremu, zaleca się użycie kremu zawierającego 1 mg estriolu w 1 g kremu. Krem estriolowy poprawia miejscowe krążenie, stan śluzówki i tkanki łącznej pochwy. Aby założyć pessar należy go ścisnąć i wtedy włożyć go do pochwy tak, by zgrubienie znalazło się pod spojeniem łonowym.

Jak założyć pessar cewkowy Dr. Arabin?

Posmarowanie pessara kremem estrogenowym ułatwia jego założenie. Ponieważ w tym rodzaju pessara stosuje się stosunkowo małe ilości kremu, zaleca się użycie kremu zawierającego 1 mg estriolu w 1 g kremu. Krem estriolowy poprawia miejscowe krążenie, stan śluzówki i tkanki łącznej pochwy. Aby założyć pessar należy go ścisnąć i wtedy włożyć go do pochwy tak, by zgrubienie znalazło się pod spojeniem łonowym.

Jak założyć pessar talerzowy perforowany Dr. Arabin?

Posmarowanie pessara kremem estrogenowym ułatwia zakładanie. Do uzyskania dobrego efektu poślizgowego konieczne jest zastosowanie dużej ilości kremu. Zalecany jest krem z niska dawką estriolu: 0,1 mg estriolu w 1 g kremu. W niektórych przypadkach stosuje się preparat zawierający 0,5 mg estriolu w 1 gramie kremu. Estriol może poprawiać krążenie tkankowe i stan śluzówki. Aby założyć pessar należy go ścisnąć i włożyć do górnej części pochwy.

ZAWARTOŚĆ STRONY ZAWIERA REKLAMY WYROBÓW MEDYCZNYCH PRZEZNACZONYCH DLA PROFESJONALNYCH UŻYTKOWNIKÓW.

STRONA PRZEZNACZONA JEST WYŁĄCZNIE DLA OSÓB WYKONUJĄCYCH ZAWODY MEDYCZNE LUB ZAJMUJĄCYCH SIĘ UŻYWANIEM LUB OBROTEM WYROBAMI MEDYCZNYMI W RAMACH CZYNNOŚCI ZAWODOWYCH. WEJŚCIE NA STRONE MOŻLIWE JEST WYŁĄCZNIE PO ZŁOŻENIU PONIŻSZEGO OŚWIADCZENIA:

OŚWIADCZAM, ŻE WYKONUJĘ ZAWÓD MEDYCZNY LUB ZAJMUJĘ SIĘ UŻYWANIEM LUB OBROTEM WYROBAMI MEDYCZNYMI W RAMACH CZYNNOŚCI ZAWODOWYCH.