Tak, pessary mogą być stosowane przez wszystkie kobiety, które cierpią na wypadanie narządów rodnych, nietrzymanie moczu lub mające problem z niewydolnością szyjki macicy. O doborze pessara decyduje Lekarz. Pessaroterapię zaleca się głównie w przypadku kobiet, które nie mogą lub nie chcą być poddane zabiegowi operacyjnemu.
Doboru właściwego rodzaju (kształtu) i rozmiaru pessara powinien dokonać Lekarz Ginekolog prowadzący Pacjentkę. Właściwe dobranie powinno zmniejszyć lub może zlikwidować dolegliwości związane z wypadaniem organów miedniczych, nietrzymaniem moczu lub niewydolnością szyjki macicy. Wielkość pessara określa się na podstawie oceny szerokości pochwy poprzez rozszerzenie dwóch badających palców w sklepieniu pochwy i określenie odległości między nimi.
Dopasowanie rozmiaru i założenie pessara przeprowadzane są przez Lekarza specjalistę. Wyszkolona Pielęgniarka i Położna również może pomóc Pacjentce w zakładaniu i wyjmowaniu pessara.
Uzależnione jest to od konkretnego rodzaju pessara.
Prawidłowo dobrany pessar powinien praktycznie od razu zmniejszyć lub zlikwidować objawy związane z obniżeniem macicy. Po jego założeniu Lekarz powinien zapytać Pacjentkę, czy czuje się wygodnie z pessarem. Powinna ona usiąść, wstać, przejść się, odkaszlnąć, położyć się ponownie i wypróżnić pęcherz, aby upewnić się, że pessar jest dobrze umocowany i nie powoduje dyskomfortu.
Pessar umiejscawiany jest w pochwie, w takiej pozycji aby utrzymywał wypadające organy w miejscu. W czasie zakładania i wyjmowania pessara możliwe jest odczuwanie drobnego dyskomfortu.
Sytuacja taka może mieć miejsce, tylko wtedy, gdy dobrany rozmiar okaże się nieprawidłowy dla Pacjentki. Wtedy konieczna jest wymiana pessara na inny – odpowiedni rozmiar.
Niektóre pessary zostają poddawane sterylizacji i mogą zostać ponownie użyte przez inną Pacjentkę. Jednak niesie to ze sobą ryzyko nieprawidłowo wykonanego procesu i zagrożenie zakażeniem Pacjentki drogą krzyżową. Z tego względu warto wybierać pessary, które są do zastosowania wyłącznie u jednej Pacjentki i nie podlegają ponownej sterylizacji.
W zależności od rodzaju (kształtu) pessara. Pessar może być stosowany na stałe lub tymczasowo (tylko w określonych sytuacjach) np. gdy Pacjentka wychodzi na zakupy, uprawia sport. Z tego powodu może ona również wyjmować go na noc. Wszystko zależy od potrzeb Pacjentki i zaleceń Lekarza prowadzącego leczenie. Natomiast wyjmowanie pessara na czas stosunku jest uzależnione od jego kształtu. Jeżeli ten umożliwia stosunek płciowy, nie powoduje dyskomfortu kobiecie i nie przeszkadza jej partnerowi – nie ma konieczności jego wyjmowania.
Pacjentkom, które posiadają umiejętność samodzielnego wyjmowania, czyszczenia i ponownego zakładania zaleca się usuwanie pessara raz na tydzień i mycie go ciepłą wodą z dodatkiem łagodnego środka myjącego.