fbpx

Fizjoterapeuta uroginekologiczny

autor: Patryk 11 marca, 2022 brak komentarzy

Wiesz, kim w ogóle jest fizjoterapeuta uroginekologiczny i z jakimi dolegliwościami możesz się do niego zwrócić?

To specjalista, którego kompetencje – oczywiście upraszczając, mieszczą się pomiędzy umiejętnościami zawodowymi fizjoterapeuty i ginekologa.

Fizjoterapeuta uroginekologiczny koncentruje się zdrowiem intymnym kobiet. W centrum jego zainteresowania pozostaje przede wszystkim kobiece dno miednicy, które odpowiada za:

 • zabezpieczenie Cię przed nietrzymaniem moczu, gazów i stolca
 • podparcie i utrzymanie Twoich narządów miednicy mniejszej na właściwej wysokości
 • stabilizację Twojego tułowia
 • wspomaganie funkcji seksualnych.
mięśnie dna miednicy
Mięsnie dna miednicy zamykają miednicę od dołu, tworząc swojego rodzaju hamak. To grupa mięśni, które podtrzymują narządy wewnątrz miednicy.

W przeważającej większości zawód fizjoterapeuty uroginekologicznego wykonują kobiety. Pacjentki często mówią o nich „fizjo kobiece”.

To określenie pozwala trafnie oddać charakter ich pracy i sposób, w jaki podchodzą do swoich pacjentek. W gabinecie fizjoterapeuty uroginekologicznego możesz liczyć na pełne zrozumienie i empatię. Tutaj żadna wątpliwość nie będzie nieistotna, a pytania niewarte odpowiedzi.

fizjoterapeuta uroginekologiczny w gabinecie trzyma w rękach dużą szarą piłkę do ćwiczeń
Fizjoterapeuci uroginekologiczni to głównie kobiety. Wiele z nich problemy, z którymi zmagają się ich pacjentki znają z własnego doświadczenia, dzięki czemu są w stanie wykazać się pełnym zrozumieniem i empatią także jeśli chodzi o sferę psychiczną.

W czym może Ci pomóc fizjoterapeuta uroginekologiczny

Spektrum dolegliwości intymnych, którymi zajmuje się fizjoterapeuta uroginekologiczny jest naprawdę szerokie. I nie zawsze oczywiste. Wśród problemów, z którymi możesz się zgłosić do fizjoterapeuty uroginekologicznego są między innymi:

 • nietrzymanie moczu, stolca oraz gazów
 • zaburzenia statyki narządów miednicy mniejszej, to jest obniżenie czy wypadanie pochwy, macicy, odbytnicy, a także pęcherza
 • dolegliwości bólowe w dolnym odcinku kręgosłupa, w obrębie miednicy czy w ogóle jamy brzusznej
 • wszelkie bóle po operacjach uroginekologicznych
 • bolese współżycie, ale także ból w trakcie badania ginekologicznego
 • endometrioza,
 • dolegliwości w czasie ciąży i po porodzie
 • blizny po cięciu cesarskim lub nacięciu krocza
 • bolesne miesiączki.
dojrzała kobieta siedzi na łóżku i przykłada rękę do bolących pleców
Ból pleców w dole pleców (odcinku lędźwiowym) wcale nie musi być związany z chorobami kręgosłupa. To jeden z objawów zaburzeń statyki narządów miednicy mniejszej – np. nadmiernego napięcia mięśni dna miednicy lub obniżenia pochwy czy macicy.

Badanie u fizjoterapeuty uroginekologicznego

Przed wizytą u fizjoterapeuty uroginekologicznego warto zdawać sobie sprawę, że to – obok ginekologa, kolejny specjalista, który bada kobietę przez pochwę i odbyt.

Jest to niezbędne, aby mógł w pełni ocenić funkcjonalność Twoich mięśni dna miednicy, ale także na przykład ewentualną bliznę po nacięciu krocza.

Być może czujesz opór i zażenowanie na myśl o takim badaniu. Wiedz jednak, że fizjoterapeuta uroginekologiczny wykona je tylko za Twoja zgodą, jeśli będziesz się czuła na nie naprawdę gotowa.

Dla fizjoterapeuty uroginekologicznego Twój komfort zarówno psychiczny, jak i fizyczny jest priorytetem.

Jeśli więc czujesz, że badanie ginekologiczne byłoby dla Ciebie krępujące, po prostu powiedz to wprost swojemu fizjoterapeucie uroginekologicznemu.

I bądź pewna, że nawet jeśli nie poddałaś się badaniu przez pochwę, fizjoterapeuta uroginekologiczny z pewnością wykorzysta pozostały czas z korzyścią dla Ciebie.

Możesz wtedy liczyć na przykład na naukę prawidłowego wykonywania codziennych czynności. Prawidłowego, czyli z troską o mięśnie dna miednicy.

fizjoterapeuta uroginekologiczny wykonuje badanie przez pochwę
Zanim fizjoterapeuta uroginekologiczny przystąpi do badania przez pochwę, bada także wejście do niej. To szczególnie ważne, jeśli na przykład kobieta rodziła i jest po nacięciu krocza. Zabieg nacięcia krocza obarczony jest wieloma komplikacjami, jak na przykład wystąpienie endometriozy, nietrzymanie moczu lub stolca i przetoki, które ujawnić się mogą nawet wiele lat po porodzie.

Wywiad w gabinecie fizjoterapeuty uroginekologicznego

Fizjoterapeuta uroginekologiczny poświęca swoim pacjentkom naprawdę sporo czasu. Wizyta trwa średnio 45 minut do nawet półtorej godziny (szczególnie pierwsza).

Samo zebranie wywiadu to proces, który może zająć kilkanaście do nawet kilkudziesięciu minut.

Fizjoterapeuta uroginekologiczny traktuje kobiety holistycznie. Kobiecy organizm to dla niego zespól naczyń połączonych. Aby wskazać przyczynę np. nietrzymania moczu i znaleźć rozwiązanie, dzięki któremu wrócisz do pełni zdrowia intymnego, fizjoterapeuta uroginekologiczny musi zebrać sporo informacji.

Dlatego właśnie pierwsza wizyta w gabinecie fizjoterapeuty uroginekologicznego to przede wszystkim długa, intymna rozmowa.

Fizjoterapeuta uroginekologiczny będzie Cię pytał między innymi o:

 • porody – jeśli rodziłaś, padną zapewne pytania o rodzaj porodu, jego przebieg oraz czy konieczne było użycie narzędzi (np. próżniociągu), a także wagę dziecka/dzieci
 • miesiączki – jeśli oczywiście jeszcze miesiączkujesz – jak długo zazwyczaj trwają, czy są bolesne, czy zdarzają Ci się plamienia/krwawienia śródcykliczne lub – jeśli jesteś już po menopauzie, kiedy ostatni raz miałaś menstruację
 • częstotliwość wizyt w toalecie (również w nocy)
 • ewentualne problemy z wypróżnianiem i oddawaniem moczu
 • Twoją dietę.
fizjoterapeuta uroginekologiczny przeprowadza wywiad z pacjentką
Zebranie wywiadu od pacjentki może zająć fizjoterapeucie uroginekologicznemu od 15 do nawet kilkudziesięciu minut.

Fizjoterapeuta uroginekologiczny oceni Twoją postawę ciała

Musisz wiedzieć, że na funkcjonowanie mięśni dna miednicy wpływ mogą mieć nawet odległe struktury, a Twój organizm działa na zasadzie naczyń połączonych. Dlatego po zakończeniu wywiadu fizjoterapeuta uroginekologiczny poprosi Cię o rozebranie się do bielizny.

Oceni Twoją postawę i wskaże Ci, jak powinnaś skorygować ewentualne nieprawidłowości.

To bardzo ważny element wizyty, ponieważ nawyki dotyczące postawy mają ogromny wpływ na nasze zdrowie. W tym także na kondycję mięśni dna miednicy. Nieprawidłowe ustawianie miednicy może prowadzić do przeciążenia mięśni i w rezultacie, jeśli jest ono permanentne, sprawić, że nie będą w stanie prawidłowo funkcjonować.

Fizjoterapeuta uroginekologiczny na pewno zwróci też uwagę na wzorce oddechowe.

fizjoterapeuta uroginekologiczny ocenia postawę ciała pacjentki
Ocena postawy ciała pozwala fizjoterapeucie uroginekologicznemu wyeliminować złe nawyki, jak na przykład garbienie czy wypychanie miednicy, które prowadzić mogą do napięcia struktur dna miednicy, a tym samym zaburzać funkcjonowanie mięśni dna miednicy i przyczyniać się do nietrzymania moczu.

Za zamknięty drzwiami

Fizjoterapeuci uroginekologiczni za w przeważającej większości kobiety. Kobiety, które tak jak Ty chodzą do ginekologa i wiedzą, jak dużym stresem i dyskomfortem może być dla Ciebie badanie ginekologiczne. Aby więc ograniczyć Twoje skrępowanie do minimum, fizjoterapeuta uroginekologiczny na przykład wychodzi z gabinetu, gdy Ty się przebierasz.

Przygotowując się do badania możesz mieć pewność, że fizjoterapeuta uroginekologiczny nie będzie Cię poganiał. Większość prosi swoje pacjentki, aby to one dały znać, kiedy będą gotowe.

Co więcej: w większości gabinetów fizjoterapii uroginekologicznej otrzymasz spódniczkę ginekologiczną do badania, a także klapki jednorazowe. W spódniczce Twoje okolice intymne nawet w trakcie badania będą przysłonięte.

fizjoterapeuta uroginekologiczny bada pacjentkę za zamkniętymi drzwiami
Badanie w gabinecie fizjoterapeuty uroginekologicznego odbywa się za zamkniętymi drzwiami, aby kobieta mogła poczuć się w pełni komfortowo. To ważne zwłaszcza w trakcie badania przez pochwę. Stres może przekładać się na napięcie w okolicach intymnych i sprawiać, że będzie ono bolesne.

Fizjoterapeuta uroginekologiczny nie przekroczy granic Twojej intymności

Fizjoterapeuta uroginekologiczny to specjalista, który nigdy nie przekroczy granicy Twojej intymności. Twoje zaufanie i komfort są dla niego podstawą Waszej współpracy.

Choć badanie przez pochwę jest niezbędne do oceny dna miednicy, to Ty zdecydujesz, czy i w jakim zakresie je wykona.

Pamiętaj też, że w każdym momencie możesz takie badanie przerwać i nie będzie w tym nic niestosownego.

fizjoterapeuta uroginekologiczny niweluje napięcie karku u obolałej pacjentki
Nawet, jeśli zrezygnujesz z badania ginekologicznego, fizjoterapeuta uroginekologiczny z pewnością dobrze wykorzysta ten czas. Może się wtedy skupić na nauce prawidłowej postawy ciała lub pracy z innymi, wymagającymi terapii grupami mięśni, które mogą mieć wpływ na dno miednicy.

Badanie przez pochwę w gabinecie fizjoterapeuty uroginekologicznego

Na samym początku badania przez pochwę fizjoterapeuta uroginekologiczny przeprowadzi oględziny zewnętrzne. co to oznacza?

Po prostu sprawdzi, jak mięśnie dna miednicy reagują na parcie (zostaniesz poproszona o zakasłanie). Sprawdzi też czucie, ewentualne blizny, szczególnie jeśli jesteś po nacięciu krocza. Oceni także na ile Twoje mięśni dna miednicy reagują na skurcz.

Dopiero po tej części możesz spodziewać się właściwego badanie przez pochwę. Także tutaj bez Twojej współpracy się nie obędzie. Fizjoterapeuta będzie mówił Ci, jak masz aktywować mięsnie dna miednicy i sprawdzał, na ile jesteś w stanie wykonywać polecenia.

Fizjoterapeuta uroginekologiczny sprawdzi ich wytrzymałość. Poprosi więc, abyś zacisnęła, zassała mięsni dna miednicy i wytrzymała tak jak najdłużej poprosisz.

Potem poprosi Cię o wykonanie serii szybkich napięć i rozluźnień i sprawdzi, czy wszystkie ściany pochwy prawidłowo pracują.

Krótko pisząc: przeprowadzi pełne badanie funkcjonalne dna miednicy.

Kiedy założysz bieliznę, znów zaprosi Cię na kozetkę. Sprawdzi wtedy zewnętrznie tkanki, pracę przepon, powłoki brzuszne, kręgosłup, miednicę oraz ewentualne blizny.

fizjoterapeuta uroginekologiczny bada kobietę przez pochwę
Badanie przez pochwę, które wykonuje fizjoterapeuta uroginekologiczny odbywa się nie na fotelu ginekologicznym, ale na kozetce. Jest niezbędnym elementem do oceny funkcjonalności mięśni dna miednicy.

Badanie bez bólu

W gabinecie fizjoterapeutycznym nie musisz obawiać się bólu.

W trakcie badania fizjoterapeuta wielokrotnie będzie Cię pytać o odczucia. Z pewnością też poprosi Cię, abyś w razie wystąpienia bólu natychmiast zgłosiła ten fakt.

Sygnalizowanie dyskomfortu, a tym bardziej bólu w gabinecie urofizjoterapeuty jest wręcz pożądane.

Mało tego: zgłaszanie nieprzyjemnych czy nawet bliżej nieokreślonych odczuć pozwoli fizjoterapeucie uroginekologicznemu szybciej odnaleźć przyczynę Twoich dolegliwości.

fizjoterapeuta uroginekologiczny pyta pacjentkę, czy odczuwa ból podczas badania ginekologicznego
Badanie ginekologiczne w gabinecie fizjoterapeuty uroginekologicznego, choć jest niezbędne do oceny Twoich mięśni dna miednicy, możesz bez obaw w każdej chwili przerwać, jeśli tylko poczujesz dyskomfort, a już tym bardziej ból.

Fizjoterapeuta uroginekologiczny nie wypuści Cię bez zaleceń

Po wizycie otrzymasz konspekt z ćwiczeniami, które powinnaś wykonywać w domu. Ich sumienne wykonywanie jest kluczowym elementem rehabilitacji uroginekologicznej.

Wizyty u fizjoterapeuty uroginekologicznego odbywają się mniej więcej co miesiąc/półtora. Jeśli kobieta ćwiczy regularnie, na kolejnej wizycie specjalista może zmodyfikować zestaw, aby kobieta poszła krok dalej.

fizjoterapeuta uroginekologiczny tłumaczy leżącej na kozetce pacjentce zalecenia
Na zakończenie wizyty u fizjoterapeuty uroginekologicznego otrzymasz zalecenia, które dotyczą przede wszystkim indywidualnie dopasowanych ćwiczeń mięśni dna miednicy, ale także na przykład diety.

Twój fizjoterapeuta uroginekologiczny jest w naszej bazie

Na naszej stronie tworzymy bazę, dzięki której znajdziesz fizjoterapeutę uroginekologicznego w swojej okolicy.

Wystarczy, że wejdziesz w zakładkę Znajdź gabinet, a następnie wybierzesz swoje województwo, miejscowość i już możesz umówić wizytę.

wyszukiwarka gabinetów na stronie pessar.pl, w których specjaliści zajmują się leczeniem nietrzymania moczu i zaburzeń statyki narządów miednicy mniejszej
Baza gabinetów, w których kobiety mogą nieoperacyjnie leczyć nietrzymanie moczu czy zaburzenia statyki narządów miednicy mniejszej jest na bieżąco aktualizowana i uzupełniana.

Zanim trafisz do gabinetu fizjoterapeuty uroginekologicznego

Kobiety zmagające się z nietrzymaniem moczu niejednokrotnie rezygnują z zakupu wkładek czy podpasek urologicznych. Wstydzą się zdjąć je ze sklepowej półki i podejść z nimi do kasy.

Poczucie zażenowania, że ktoś znajomy mógłby zobaczyć, że kupują TAKIE produkty okazuje się silniejsza niż potrzeba zabezpieczenia przed mokrymi plamami na ubraniu i przykrym zapachem.

Tymczasem w sklepie internetowym FemiZone dyskretnie kupisz wszystko to, czego potrzebować może kobieta zmagająca się z nietrzymaniem moczu lub/i zaburzeniami statyki narządów miednicy mniejszej (czyli, jak wiele kobiet mawia, z wypadaniem macicy).

widok witryny sklepu FemiZone, w którym kobiety mogą kupić produkty, które polecił im fizjoterapeuta uroginekologiczny
W sklepie internetowym FemiZone dyskrecja to priorytet. Przesyłki pakowane są tak, aby ich zawartość była znana tylko Tobie – na etykiecie znajduje się tylko nazwa firmy i dane przewoźnika.

W ofercie sklepu FemiZone znajdziesz między innymi:

produkty na nietrzymanie moczu

 • wkładki urologiczne
 • podpaski
 • bieliznę chłonną
wkładki i podpaski na nietrzymanie moczu
Środki higieniczne na nietrzymanie moczu różnią się od tych, które stosowałaś podczas miesiączki. Podpaski czy wkładki menstruacyjne nie są przystosowane do wchłania moczu (krew jest dużo gęstsza), nie blokują też nieprzyjemnego zapachu uryny.

specjalistyczne produkty, które zadbają o delikatną skórę okolic intymnych, a więc między innymi:

 • kremy barierowe
 • kremy na odparzenia, stworzone specjalnie z myślą o problemach skórnych przy nietrzymaniu moczu

pessary, różne modle i wielkości:

 • kostkowe
 • cewkowe (także cewkowe kołnierzowe)
 • grzybkowe
 • krążkowe (również w wersji ze zgrubieniem)
 • pierścieniowe (w tym także pierścieniowe szerokie)
 • talerzowe
 • tandemy
pessar kostkowy Calmona na nietrzymanie moczu i zaburzenia statyki narządów miednicy mniejszej, jaki może zastosować fizjoterapeuta uroginekologiczny
Pessar kostkowy Calmona z system Calm&Easy jest polecany dla pacjentek z nietrzymaniem moczu i zaburzeniami statyki narządów miednicy mniejszej (wypadaniem pochwy czy macicy) ze względu na wyjątkową łatwość samodzielnej aplikacji. więcej na ten temat przeczytasz, klikając w ten LINK.

produkty wspierające w pessaroterapii:

 • żele nawilżające
 • lubrykanty

środki do pielęgnacji pessara

 • specjalistyczne środki do mycia okolic intymnych dedykowane w okresie terapii,

a także testy diagnostyczne, środki higieniczne i dezynfekujące oraz materiały opatrunkowe.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat pracy fizjoterapeutki uroginekologicznej, kliknij TUTAJ i przeczytaj wywiad z certyfikowaną fizjoterapeutką uroginekologiczną, Justyną Habib. Warto przeczytać!

przycisk do przeniesienia na stronę z wyszukiwarką gabinetów fizjoterapeutów uroginekologicznych
Kliknij przycisk, znajdź fizjoterapeutę uroginekologicznego w swojej okolicy, jeszcze dziś umów wizytę i rozpocznij leczenie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

ZAWARTOŚĆ STRONY ZAWIERA REKLAMY WYROBÓW MEDYCZNYCH PRZEZNACZONYCH DLA PROFESJONALNYCH UŻYTKOWNIKÓW.

STRONA PRZEZNACZONA JEST WYŁĄCZNIE DLA OSÓB WYKONUJĄCYCH ZAWODY MEDYCZNE LUB ZAJMUJĄCYCH SIĘ UŻYWANIEM LUB OBROTEM WYROBAMI MEDYCZNYMI W RAMACH CZYNNOŚCI ZAWODOWYCH. WEJŚCIE NA STRONE MOŻLIWE JEST WYŁĄCZNIE PO ZŁOŻENIU PONIŻSZEGO OŚWIADCZENIA:

OŚWIADCZAM, ŻE WYKONUJĘ ZAWÓD MEDYCZNY LUB ZAJMUJĘ SIĘ UŻYWANIEM LUB OBROTEM WYROBAMI MEDYCZNYMI W RAMACH CZYNNOŚCI ZAWODOWYCH.