fbpx

Nietrzymanie moczu – leczenie najlepsze dla Ciebie

autor: Patryk 25 marca, 2022 brak komentarzy tagi: , , , , ,

Masz nietrzymanie moczu i chcesz podjąć leczenie, ale nie jesteś pewna, która metoda będzie najlepsza dla Ciebie? Na pewno warto zasięgnąć opinii u kobiet, które są w trakcie lub po leczeniu NTM. Możesz to zrobić na przykład posiłkując się informacjami dostępnymi na forum internetowym. Jednak ostateczną decyzję o wyborze konkretnego rozwiązania powinnaś podjąć w porozumieniu z prowadzącym Cię specjalistą.

Masz nietrzymanie moczu i nie wiesz, jakie leczenie powinnaś podjąć. Zależy Ci jednak na tym, aby metoda była przede wszystkim skuteczna, a jednocześnie dawała efekty maksymalnie szybko. Być może istotnym jest dla Ciebie także, aby nie wymagała zbyt wielkich nakładów finansowych i nie wiązała się z koniecznością ingerencji chirurgicznej. Albo wręcz przeciwnie – rozważasz operację, bo dla Ciebie jest równoznaczna z ostatecznym rozwiązaniem problemu.

Ile kobiet, tyle priorytetów i preferencji, jeśli chodzi o leczenie nietrzymania moczu. Nie ma jednej, uniwersalnej metody walki z NTM. Dlatego tak ważne jest, abyś dobrze zapoznała się nawet z diametralnie różnymi opcjami, aby mieć pełne spektrum możliwości i wybrać leczenie najlepsze dla siebie.

Nietrzymanie moczu – leczenie operacyjne

Beznapięciowa syntetyczna taśma podtrzymująca cewkę (TOT, TVT) stosowana jest w leczeniu wysiłkowego nietrzymania moczu. Jej zaletami jest niewątpliwie to, że jest to operacja stosunkowo krótka i możliwa do przeprowadzenia w znieczuleniu miejscowym.

Zabiegi z wykorzystaniem taśm TOT i TVT są do siebie dość podobne. Różnią się miejscem nacięcia, za pomocą którego lekarz wyprowadza końcówkę taśmy, która służy do podtrzymywania cewki moczowej.

Metoda TOT:

  • taśma zostaje wyprowadzona prze nacięcie wykonane w pachwinach.

Metoda TVT:

  • lekarz umiejscawia cięcie nad spojeniem łonowym.

Ukryte nietrzymanie moczu a leczenie operacyjne

Zdarza się, że kobieta po operacji wszycia taśm doznaje rozczarowania, bo choć narządy zostały podniesione, nadal przytrafia się jej popuszczanie. Winne jest ukryte nietrzymanie moczu.

Problem ukrytego NTM dotyczy od 30 do nawet 80% kobiet, które zmagają się z wypadaniem przedniej ściany pochwy. Tego typu defekt powoduje bowiem zagięcie cewki, dlatego tez do momentu operacji nie daje objawów.

Ukryte nietrzymanie moczu ujawnia się po operacji podniesienia narządów, kiedy nic już nie hamuje wycieku uryny.

Zdemaskować ukryte nietrzymanie moczu

Ujawnienie ukrytego nietrzymania moczu jest możliwe jeszcze przed operacją. Nieodzowną pomocą będzie tutaj pessar, który zaaplikowany do pochwy działa podobnie jak operacja – podnosi i utrzymuje obniżone narządy na właściwej pozycji, eliminując tym samym zagięcie cewki.

Jeśli więc jestes zdecydowana na operację, skonsultuj z prowadzącym Twoje leczenie specjalista, na ile zasadne w Twoim przypadku byłoby wdrożenie pessaroterapii celem wykluczenia ukrytego nietrzymania moczu.

Weź też pod uwagę, że pessaroterapia natychmiast poprawi Ci komfort życia i pozwoli wrócić do ulubionych aktywności, które prawdopodobnie porzuciłaś z obawy przed mokrymi plamami przykrym zapachem.

dojrzała kobieta leży na szpitalnym łóżku po operacji na nietrzymanie
 moczu
Operacja na nietrzymanie moczu to opcja leczenia, którą stosuje się u kobiet nieplanujących już ciąży.

Nietrzymanie moczu – leczenie za pomocą pessaroterapii

Operacja nie jest jedyną skuteczną metodą leczenia nietrzymania moczu u kobiet. Zbliżone efekty przynosi pessaroterapia, nie wymaga jednak ingerencji chirurgicznej, a tym samym podania znieczulenia czy narkozy.

To szczególnie ważna informacja zwłaszcza dla tych kobiet, które mają nietrzymanie moczu i oczekują wysokiej skuteczności metody leczenia, ale nie kwalifikują się na operację.

Ale nie tylko, bo także tych, które z różnych przyczyn po prostu boją się poddać zabiegowi chirurgicznemu.

To, że nie poddasz się operacji nie znaczy jednak, że jesteś skazana na nietrzymanie moczu. Odrzucając opcję operacji nie straciłaś szansy na powrót do normalności.

Rozwiązaniem może być pessaroterapia. To metoda, która przynosi efekty porównywalne do operacji, ale nie wymaga ingerencji chirurgicznej. Tym samym nie wiąże się z rekonwalescencją.

błękitny passar kostkowy na nietrzymanie moczu na kobiecych dłoniach
Pessaroterapia na nietrzymanie moczu to leczenie o wysokiej skuteczności, ale właściwie nieinwazyjne i nieobciążone ryzykiem powikłań (jeśli stosowane jest zgodnie z zaleceniami).

Czym jest pessar?

Pessar to niewielka wkładka, którą pacjentka umieszcza w pochwie (wiele kobiet porównuje to do aplikacji tampona). Większość pessarów wykonanych jest z miękkiego, medycznego silikonu. Na rynku są jednak również nieco twardsze modele – z winylu.

Pessary mogą mieć różne kształty, na przykład krążka, kostki lub tzw. grzybka oraz różne rozmiary. Spora różnorodność modeli i rozpiętość wielkości pozwala specjaliście dobrać pessar idealnie dopasowany do budowy anatomicznej pacjentki.

Jak działa pessar?

Pessar aplikuje się do pochwy, aby podniósł i podtrzymywał obniżone narządy. Pessar przysysa się do ścianek pochwy i skutecznie odciąża mięśnie dna miednicy. Dzięki temu mięśnie dna miednicy mają możliwość regeneracji.

Repozycja narządów miednicy mniejszej pozwala na uzyskanie znacznego zmniejszenia nacisku na pęcherz lub nawet go wyeliminować. Tym samym możliwe jest ograniczenie epizodów gubienia moczu.

blondwłosa kobieta prezentuje zalety leczenia nietrzymania moczu za pomocą pessara
Pessaroterapia jest nie tylko wysoce skuteczną, ale i dyskretną metodą leczenia nietrzymania moczu. Co więcej, odpowiednio dobrany, pessar w ogóle nie jest wyczuwany nawet przez noszącą go kobietę.

Dodatkowe korzyści ze stosowania pessara

Specjaliści stosują pessaroterapię nie tylko w leczeniu nietrzymania moczu. Korzyści z jej wdrożenie jest znacznie więcej. Wielu fizjoterapeutów uroginekologicznych wskazuje, że pessar pozwala pacjentkom zlokalizować mięśnie dna miednicy. Może też pomóc w ich świadomej aktywizacji, a więc w treningu.

Co więcej, drażniąc tkanki pochwy, pessar niejako przy okazji poprawia jej ukrwienie.

To Ty decydujesz!

W zależności od modelu i rodzaju zaburzenia, a także Twoje możliwości manualne, różny może być czas, w którym będziesz nosić pessar. To może być kilka czy kilkanaście tygodniu, albo tylko w dzień lub kiedy uznasz, że masz taką potrzebę.

Jeśli prowadzący Twoje leczenie specjalista nie będzie widział przeciwwskazań, być może będziesz stosowała pessar tylko na ewentualność wzmożonego wysiłku fizycznego. To może być na przykład wtedy, kiedy planujesz aktywność sportową i wiesz, że możesz mieć problem z utrzymaniem moczu.

dojrzała kobieta jedzie uśmiechnięta na rowerze
Nietrzymanie moczu zmusza wiele kobiet do porzucenia ulubionych aktywności. Odpowiednio dobrane leczenie pozwoli Ci wrócić do tego, co kochasz.

Ułatw sobie pessaroterapię

Zakładanie pessara wiele kobiet porównuje do aplikowania tamponu. Ważne, abyś wybrała jak najwygodniejsza dla siebie pozycję.

Najważniejsze jednak, abyś w trakcie aplikacji była spokojna. Zanim przystąpisz do działania, uspokój oddech, wycisz się. Stres powoduje napięcie mięśni, także brzucha i mięśni dna miednicy. To może utrudniać włożenie pessara.

Wypróbuj kilka pozycji, aby znaleźć tę najdogodniejszą dla siebie:

  • stojącą, z plecami opartymi o ścianę i rozstawionymi nogami
  • leżąc na plecach, z rozstawionymi i ugiętymi w kolanach nogami
  • w staniu, z jedną nogą uniesioną i opartą o coś stabilnego, np. wannę, czy brzeg łóżka.

Zwróć uwagę, czy dana pozycja nie wymaga od Ciebie napięcia brzucha. Jeśli tak jest, zrezygnuj z niej i wybierz inną. Pamiętaj, że napinanie brzucha powoduje wzrost ciśnienia śródbrzusznego, które negatywnie działa na dno miednicy. Spycha narządy w dół i powoduj nacisk. To z kolei prowadzić może do gubienia moczu.

Przemyśl też stosowanie lubrykantu w trakcie pessaroterapii. Zapewni Ci poślizg w trakcie aplikacji i ułatwi wkładanie pessara.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej, przeczytaj nasz artykuł o pessarach i pessaroterapii.

Znajdź gabinet i już dziś rozpocznij leczenie nietrzymania moczu

Nawet jeśli nietrzymanie moczu w Twoim przypadku oznacza jedynie kilka kropel, jak najszybciej rozpocznij leczenie. Nietrzymanie moczu to zaburzenie, które z czasem z pewnością się nasili. W rezultacie może nawet nie tyle utrudnić, co uniemożliwić Ci normalne funkcjonowanie.

Znalezienie gabinetu, w którym nietrzymanie moczu leczone jest nieoperacyjnie, z zastosowaniem pessaroterapii, ułatwi Ci nasza wyszukiwarka Znajdź gabinet.

wyszukiwarka specjalistycznych gabinetów dla kobiet mających nietrzymanie moczu i chcących podjąć leczenie
Wyszukiwarka „Znajdź gabinet” na stronie pessar.pl jest na bieżąco aktualizowana. Wciąż uzupełniana jest o nowe adresy. Jeśli jednak nie znalazłaś gabinetu w swojej lokalizacji, napisz do nas. Postaramy się pomóc.

Sprawdź, czy pessaroterapia jest dla Ciebie

Rozważając, czy pessaroterapia jest metodą leczenia nietrzymania moczu właśnie dla Ciebie, weź pod uwagę jak najwięcej opcjonalnych rozwiązań. Bardzo ważne jest, żebyś zweryfikowała zarówno korzyści z zastosowania danego rozwiązania, jak i słabe jego strony i ewentualne możliwe komplikacje.

Aby ułatwić Ci podjęcie decyzji, na ile pessaroterapia ma szanse spełnić Twoje oczekiwania, przygotowałyśmy krótki test.

Wdrożenie pessaroterapii nie wymaga rekonwalescencji

Zastosowanie pessara nie wiąże się z koniecznością zachowania szczególnej ostrożności po pierwszej aplikacji. W przypadku pessaroetrapii nie ma też mowy o jakiejkolwiek rekonwalescencji przed powrotem do sprawności, bo po prostu nie ma takiej potrzeby.

Co więcej, w przypadku np. obniżenia narządów miednicy mniejszej pessar natychmiast likwiduje lub znacznie zmniejsza dyskomfort okolic intymnych. Po zaaplikowaniu pessara możesz natychmiast wrócić do swoich ulubionych aktywności, nawet biegania czy tańca.

Pessaroterapia jest dyskretna. Pessar jest niewidoczny dla osób postronnych, bo aplikuje się go do pochwy (podobnie jak tampon). O tym, że stosujesz pessar wiedzieć więc będziesz tylko Ty.

dojrzała elegancko ubrana kobieta siedzi w biurze i rozmawia przez telefon
Nietrzymanie moczu to nie wyrok. Leczenie pozwala na normalne życie – bez obaw przed przykrymi niespodziankami.

Nietrzymanie moczu – leczenie farmakologiczne i terapia hormonalna

Warto uświadomić sobie, że farmakoterapia i terapia hormonalna w przypadku NTM u kobiet nie są rozwiązaniami zamiennymi. Terapia hormonalna pozwala uzupełnić niedobór estrogenu, jeśli nietrzymanie moczu jest rzeczywiście związane z jego deficytem. Dlatego właśnie terapia hormonalna zalecana jest kobietom w okresie okołomenopauzalnym lub po porodzie.

Jeśli zastanawiasz się nad zastosowaniem tabletek na nietrzymanie moczu, warto abyś uświadomiła sobie jeszcze różnicę pomiędzy suplementami diety a lekami.

Suplementy diety to substancje, które stosowane są w celu uzupełniania codziennej diety o określone składniki odżywcze.

Leki natomiast są to produkty stricte medyczne, które za zadanie mają:

  • pomagać zwalczać przyczyny oraz objawy chorób
  • uchronić organizm przed nawrotem
  • pomóc zachować zdrowie.

Leki stosuje się w przypadku leczenia nietrzymania moczu o podłożu neurologicznym.

starsza kobieta siedzi przy stole i ogląda leki, które przypisuje się na nietrzymanie moczu
Jeśli masz nietrzymanie moczu i zastanawiasz się, czy leczenie przy użyciu tabletek byłoby skuteczne w Twoim przypadku, nie daj się skusić telewizyjnym reklamom. Decyzję o wdrożeniu farmakoterapii powinnaś podjąć we współpracy z prowadzącym Cię specjalistą.

Masz nietrzymanie moczu? Leczenie rozpocznij od ćwiczeń mięśni dna miednicy

Jeśli masz nietrzymanie moczu, prawdopodobnie starasz się ćwiczyć mięśnie dna miednicy. To jednak mit, że trenować możesz samodzielnie, niejako przy okazji innych czynności.

Jeśli rzeczywiście tak robisz, przestań jak najszybciej. Ćwicząc mięśnie dna miednicy nieprawidłowo możesz sobie zrobić więcej szkody niż pożytku.

Starając się wzmocnić mięśnie dna miednicy możesz na przykład doprowadzić do ich nadmiernego napięcia i w efekcie przykurczu. Kiedy natomiast rzeczywiście zajdzie potrzeba, aby zareagowały, zacisnęły się i zabezpieczyły Cię przed wyciekiem moczu, nie będą do tego zdolne.

Musisz wiedzieć, że nietrzymanie moczu może być efektem nie tylko rozciągnięcia i osłabienia mięśni dna miednicy. Równie dobrze przyczyna może być nadmierne ich napięcie.

fizjoterapeutka uroginekologiczna bada starszą pacjentkę mającą nietrzymanie moczu
Leczeniem nietrzymania moczu zajmują się nie tylko urolodzy czy ginekolodzy, ale także fizjoterapeuci uroginekologiczni. Więcej na ich temat dowiesz się z naszego tekstu na blogu „Fizjoterapeuta uroginekologiczny”

Mięśnie dna miednicy jak biceps

Mięśnie dna miednicy działają jak każde inne mięśnie w Twoim ciele. Po fazie skurczu potrzebują fazy rozluźnienia, aby były tak samo silne, jak elastyczne i aby mogły zachować pełną ruchomość.

Najłatwiej uzmysłowisz to sobie, jeśli porównasz MDM (mięśnie dna miednicy) do bicepsa.

Jeśli ćwiczysz z obciążeniem, bez fazy odpoczynku i pełnego rozprostowania ręki w łokciu, może Ci się przydarzyć przykurcz.

Mało tego – jeśli po serii takich „napięć” będziesz chciała podnieść cos ciężkiego, prawdopodobnie paradoksalnie nie dasz rady.

Podobnie jest z Twoimi mięśniami dna miednicy. Przetrenowane nie będą w stanie zareagować w porę i ochronić Cię przed popuszczeniem moczu.

Więcej o ćwiczeniach mięśni dna miednicy piszemy na naszym blogu.

kobieta ubrana w dżinsy ściska nogi, aby powstrzymać wyciek moczu
Nawet jeśli masz nietrzymanie moczu niewielkiego stopnia, powinnaś jak najszybciej podjąć leczenie. NTM to zaburzenie, które z czasem się pogłębia i w rezultacie może nawet uniemożliwić Ci normalne funkcjonowanie.

Kiedy masz nietrzymanie moczu, leczenie to nie wszystko

Bez względu jednak na to, którą z metod leczenia NTM wybierzesz, już dziś zadbaj o podniesienie komfortu swojego życia.

Wiele kobiet zmagających się z nietrzymaniem moczu niemal odruchowo sięga po środki higieniczne na menstruację.

Nie jest to jednak najlepsza z możliwych opcji. Podpaski menstruacyjne i wkładki higieniczne nie zapewnią Ci należytego zabezpieczenia przed wyciekiem moczu. Nie uchronią Cię też przed przykrym zapachem, bo najzwyczajniej w świecie nie są przystosowane do wchłaniania uryny.

Zupełnie też niepotrzebnie obawiasz się, ze wkładki urologiczne to produkty, które będą odznaczały się pod ubraniem i które są niewygodne. Nowoczesne wkładki na nietrzymanie moczu niewiele odbiegają kształtem od podpasek na menstruację – mają kształt dopasowany do budowy anatomicznej kobiety

kobieta wylewa na podpaskę zabarwiony na czerwono płyn
Wkładki na nietrzymanie moczu to must have, zanim leczenie przyniesie pożądane efekty. Ważne jednak, aby rzeczywiście były to produkty urologiczne, które mają bardziej chłonny wkład i specjalne rozwiązania, które eliminują przykry zapach.

Wkładki inne niż myślisz

Zastosowane w nich wkłady są skompresowane, a to oznacza, że są to naprawdę dużo cieńsze i dyskretniejsze produkty, niż myślisz. Są stosunkowo cienkie, pomimo że dużo bardziej chłonne.

Zapobiegają również powstawaniu nieprzyjemnego zapachu, bo we wkładzie chłonnym mają specjalne granulki.

Wiele modeli ma także osłonki boczne, które zapewnia ci dodatkowa ochronę.

Jak dobrać produkt odpowiedni dla siebie, dowiesz się z naszego artykułu Wkładki na nietrzymanie moczu – jak dobrze wybrać? (link).

ubrana w białą koszulkę kobieta prezentuje wkładkę na nietrzymanie moczu
Wkładki na nietrzymanie moczu używaj bez względu na to, jakie wdrożyłaś leczenie. Dzięki nim zabezpieczysz się przed przeciekaniem i nieprzyjemną wonią uryny, zanim terapia wybrana przez ciebie przyniesie pożądane efekty.

Kupuj dyskretnie, w sklepie internetowym

Z własnego doświadczenia wiemy, że możesz odczuwać wewnętrzy opór na myśl o używaniu produktów higienicznych na nietrzymanie moczu.

Bezpieczeństwo, jakie dają wkładki na nietrzymanie moczu niejednej kobiecie pozwoliło znów włożyć ulubione spodnie, albo dopasowaną sukienkę i poczuć się po prostu kobieco.

Jednak wybór odpowiedniego produktu higienicznego to dopiero jedna z rzeczy, które powinnaś (dla siebie) zrobić.

Kobietami, które przy NTM kupują zwykłe podpaski najczęściej kieruje wstyd. Boją się, że ktoś mógłby zobaczyć je przy kasie z wkładkami urologicznymi i domyślić się, że mają ten problem.

Jeśli jesteś jedną z tych kobiet, nie rezygnuj z zakupu produktów, które zapewnią Ci komfort. Zmień zwykły sklep na internetowy.

Jedną z platform internetowych, gdzie zakupić możesz produkty na nietrzymanie moczu jest e-sklep FemiZone. Sklep oferuje opcję tzw. dyskretnej przesyłki, dzięki czemu nie ma szans, aby ktokolwiek domyśli się, co kupiłaś.

widok strony głównej sklepu internetowego FemiZone, w którym można zakupić wkładki na nietrzymanie moczu
Wiemy, jak ważna jest dla Ciebie dyskrecja. Sklep internetowy FemiZone powstał po to, abyś mogła swobodnie, bez żadnego skrępowania kupować produkty na nietrzymanie moczu. ale nie tylko. Na platformie FemiZone znajdziesz wszystko to, co związane jest ze zdrowiem intymnym kobiety na każdym etapie jej życia.

Masz nietrzymanie moczu i wybrałaś leczenie nieoperacyjne?

Skorzystaj z naszej wyszukiwarki gabinetów https://pessar.pl/znajdz-gabinet/.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

ZAWARTOŚĆ STRONY ZAWIERA REKLAMY WYROBÓW MEDYCZNYCH PRZEZNACZONYCH DLA PROFESJONALNYCH UŻYTKOWNIKÓW.

STRONA PRZEZNACZONA JEST WYŁĄCZNIE DLA OSÓB WYKONUJĄCYCH ZAWODY MEDYCZNE LUB ZAJMUJĄCYCH SIĘ UŻYWANIEM LUB OBROTEM WYROBAMI MEDYCZNYMI W RAMACH CZYNNOŚCI ZAWODOWYCH. WEJŚCIE NA STRONE MOŻLIWE JEST WYŁĄCZNIE PO ZŁOŻENIU PONIŻSZEGO OŚWIADCZENIA:

OŚWIADCZAM, ŻE WYKONUJĘ ZAWÓD MEDYCZNY LUB ZAJMUJĘ SIĘ UŻYWANIEM LUB OBROTEM WYROBAMI MEDYCZNYMI W RAMACH CZYNNOŚCI ZAWODOWYCH.