Tabletki na nietrzymanie moczu
autor: Patryk 11 lutego, 2022 brak komentarzyTabletki na nietrzymanie moczu to kusząca opcja. Farmakoterapia zdaje się nie wymagać wysiłku i nie być obciążona ryzykiem, jak choćby operacja. Zanim jednak sięgniesz po rozwiązania farmakologiczne, ewentualne stosowanie medykamentów na NTM skonsultuj ze specjalistą prowadzącym Twoje leczenie. Ich przyjmowanie jest bowiem zalecane jedynie w przypadku niektórych rodzajów nietrzymania moczu.
Warto uświadomić sobie, że farmakoterapia i terapia hormonalna w przypadku NTM u kobiet nie są rozwiązaniami zamiennymi. Terapia hormonalna pozwala uzupełnić niedobór estrogenu, jeśli nietrzymanie moczu jest rzeczywiście związane z jego deficytem. Dlatego właśnie terapia hormonalna zalecana jest dla kobiet w okresie okołomenopauzalnym lub po porodzie, a nie dla wszystkich kobiet, jako powszechne remedium na popuszczanie.
Jeśli zastanawiasz się nad zastosowaniem tabletek na nietrzymanie moczu, warto abyś uświadomiła sobie jeszcze różnicę pomiędzy suplementami diety a lekami.
Suplementy diety to substancje, które stosowane są w celu uzupełniania codziennej diety o określone składniki odżywcze. Natomiast leki są to produkty stricte medyczne, które za zadanie mają pomagać zwalczać przyczyny oraz objawy chorób, a także uchronić organizm przed nawrotem, a więc po prostu zachować zdrowie.
Różne rodzaje nietrzymania moczu, różne leczenie
Wiesz, że nietrzymanie moczu to jedynie objaw konkretnego problemu, z którym się zmagasz?
Dlatego, choć w uproszczeniu wszystko sprowadza się do braku kontroli nad pęcherzem moczowym, przyczyny NTM (nietrzymania moczu) mogą się diametralnie różnić. I w zależności od podłoża zaburzeń oddawania moczu, inne będą także metody leczenia. Właśnie dlatego tabletki na nietrzymanie moczu lub zioła pod różnymi postaciami (czy to w formie tabletek, czy na przykład herbatek), albo nawet lekki na NTM w Twoim przypadku mogą okazać się zupełnie nieskuteczne.
Za nietrzymanie moczu najczęściej odpowiadają albo niesprawne mięśnie dna miednicy, albo pęcherz. Przyczyny gubienia moczu mogą mieć również podłoże neurologiczne, albo jak wspominałyśmy wyżej, hormonalne. Dlatego tak ważne jest, abyś nie próbowała leczyć nietrzymania moczu na własną rękę, na przykład za pomocą tabletek. Dotyczy to zwłaszcza dostępnych bez recepty środków na nietrzymanie moczu. Z niewłaściwego doboru metody leczenia NTM może bowiem wyniknąć więcej szkód, niż korzyści.
Wysiłkowe nietrzymanie moczu a tabletki na nietrzymanie moczu
Wysiłkowe nietrzymanie moczu daje o sobie znać, kiedy w wyniku wzmożonego wysiłku napinasz mięśnie brzucha (często zupełnie nieświadomie) i w Twojej jamie brzusznej dojdzie do wzrostu ciśnienia śródbrzusznego. Ciśnienie powoduje obniżenie dna miednicy i nacisk na pęcherz.
Do popuszczania przy wysiłkowym nietrzymaniu moczu może dojść na przykład, kiedy:
- podnosisz coś ciężkiego
- kichasz
- kaszlesz
- wybuchasz śmiechem
- podskoczysz
- biegasz.
W modelowej sytuacji, przy założeniu, że Twoje mięśnie dna miednicy działają prawidłowo, nawet wzmożony wysiłek nie powinien powodować gubienia moczu. Prawidłowo działające MDM bez problemu utrzymają narządy miednicy mniejszej na prawidłowej wysokości. Zacisną się też na czas, aby zwieracz pozostał zamknięty, a mocz nie wydostał się z pęcherza.
Jeśli jednak Twoje mięśnie dna miednicy są osłabione lub wręcz przeciwnie, przeciążone nadmiernym napięciem, nie będą w stanie prawidłowo pełnić swoich funkcji.
Stopnie wysiłkowego nietrzymania moczu
W zależności od stopnia nasilenie objawów wysiłkowe nietrzymanie moczu dzielimy na 3 stopnie. Jednak już 1. stopień jest sygnałem, że jak najszybciej powinnaś udać się do specjalisty i rozpocząć leczenie. Nieleczone, wysiłkowe nietrzymanie moczu z czasem będzie się pogłębiać, utrudniając Ci normalne funkcjonowanie.
1.stopień
W 1. stopniu wysiłkowego nietrzymania moczu do popuszczenia dochodzi w sytuacji nagłego, dużego wysiłku fizycznego, w wyniku którego wzrasta wspomniane wyżej ciśnienie śródbrzuszne. Bywa tak na przykład kiedy niespodziewanie kichniesz, albo podniesiesz ciężkie zakupy.
2.stopień
W przypadku 2. stopnia wysiłkowego nietrzymania moczu do niekontrolowanego wycieku uryny dochodzi w trakcie lekkich czynności fizycznych. Popuszczanie ma miejsce niezależnie od pozycji ciała. To może Ci się przydarzyć, kiedy podskoczysz, albo będziesz chciała gdzieś podbiec, czy nawet kiedy będziesz wchodziła po schodach.
3.stopień
Ostatni, 3. stopień wysiłkowego nietrzymania moczu dotyczy sytuacji, kiedy nie ma mowy o wyraźnej przyczynie. Do inkontynencji dochodzi przy nieznacznej zmianie pozycji ciała, albo nawet w pozycji leżącej.
Ukryte wysiłkowe nietrzymanie moczu
Gro kobiet w przypadku tzw. wypadania pochwy lub macicy decyduje się na operację podniesienia narządów miednicy mniejszej. Niestety zdarza się, że po zabiegu muszą zmierzyć się z… nietrzymaniem moczu.
Po podniesieniu narządów z cewki moczowej, która do tej pory była nienaturalnie zagięta, zaczyna bezwiednie wydostawać się mocz. To właśnie dlatego ukryte nietrzymanie moczu ujawnia się dopiero po zabiegu, co jest ogromnym rozczarowaniem. W takim przypadku istnieje duże prawdopodobieństwo, że farmakoterapia, a więc tabletki na nietrzymanie moczu, po prostu nie przyniesie oczekiwanych rezultatów.
Naglące nietrzymanie moczu
Twój pęcherz oraz mózg pozostają ze sobą w stałym kontakcie. Kiedy pęcherz wypełni się do 2/3 pojemności, receptory znajdujące się w jego ścianach wysyłają sygnał, że pora skorzystać z toalety. Oczywiście pod warunkiem, że nie ma mowy o zaburzeniach, które ten kontakt mogłoby komplikować. To właśnie wtedy mówimy o sytuacjach, kiedy dochodzi do parcia naglącego, a więc odczuwania nagłej, niepohamowanej potrzeby oddania moczu.
W przypadku naglącego nietrzymania moczu czucie konieczności oddania moczu spowodowane jest nieprawidłowymi skurczami pęcherza, pojawiającymi się w trakcie jego wypełniania.
Sytuacjom, gdy dochodzi do wystąpienia naglącego nietrzymania moczu sprzyjają między innymi:
- zaburzenia neurologiczne
- niewłaściwe codzienne nawyki, na przykład parcie na pęcherz w trakcie mikcji
- podrażnienia układu moczowego
- palenie papierosów.
Naglące nietrzymanie moczu może przyjmować diametralnie różne formy. Jeśli odczuwasz potrzebę pójścia do toalety niemal co chwilę, być może zmagasz się z symptomem pęcherza nadreaktywnego.
Jeśli natomiast sytuacja jest odwrotna, a więc parcie na pęcherz odczuwasz zbyt późno, istnieje prawdopodobieństwo, że masz pęcherz niewrażliwy.
Pęcherz nadreaktywny
Pęcherz nadreaktywny objawia się trudną do powstrzymania i bardzo intensywną potrzebą oddania moczu. Niejednokrotnie zaburzenie to współwystępuje z częstomoczem oraz nokturią.
Nokturia jest zaburzeniem objawiającym się wielokrotnym w ciągu nocy oddawaniem moczu.
Za normę przyjmuje się, że do 60. roku życia kobieta w ogóle nie powinna wstawać w nocy do ubikacji. Natomiast po 60. roku życia za normę przyjmuje się 1-2 wizyty w toalecie w ciągu nocy. Warto więc, abyś zwróciła uwagę, czy i ile razy w nocy wstajesz za potrzebą. Bo być może Twoje ciało wysyła ci sygnał, że pora udać się do specjalisty.
Pęcherz niewrażliwy
W przypadku pęcherza niewrażliwego do nietrzymania moczu dochodzi z przepełnienia. Dzieje się tak, ponieważ wrażliwość na zwiększająca się w pęcherzu ilość uryny jest w dużym stopniu upośledzona. W efekcie kobieta może nie czuć potrzeby pójścia do toalety nawet przez kilka godzin. Zatrzymany w pęcherzu mocz zaczyna więc samoistnie wyciekać, ale i tak pęcherz nie jest w stanie opróżnić się do końca.
Być może kuszona reklamami w telewizji, zastanawiasz się nad zakupem tabletek na nietrzymanie moczu, które dostępne są bez recepty. Tym bardziej, jeśli oczekujesz szybkiej poprawy i z różnych przyczyn zależy Ci na wynikach leczenia przy założeniu minimalnego wysiłku.
Chciałabyś wreszcie spokojnie przespać całą noc, nie zrywać się nagle za potrzebą, przestać się bać, że nie zdążysz na czas do toalety. Tabletki na nietrzymanie moczu to dla Ciebie po prostu obietnica powrotu do normalności. Niestety bardzo możliwe jest, że doznasz rozczarowania.
W przypadku zaburzeń o podłożu neurologicznym tabletki na nietrzymanie moczu to nie powszechnie dostępne suplementy, ale leki specjalistyczne, które przypisuje lekarz prowadzący terapię.
Mieszane nietrzymanie moczu
Być może czytając ten tekst dochodzisz do wniosku, że masz problemy z nietrzymaniem moczu zarówno wysiłkowym, jak i naglącym. Niestety, to możliwe. Mówimy wtedy o mieszanym nietrzymaniu moczu.
Nie wyrokuj jednak sama, z jakim rodzajem nietrzymania się zmagasz, tylko skonsultuj się ze specjalistą: urologiem, ginekologiem lub fizjoterapeuta uroginekologicznym.
Jeśli nie wiesz jeszcze, kim jest fizjoterapeuta uroginekologiczny i dlaczego nazywany bywa fizjoterapeutą kobiecym oraz jak może Ci pomóc, przeczytaj wpis naszych redakcyjnych koleżanek z portalu FemiZone.
Kliknij TUTAJ i przeczytaj.
Rozpoznaj rodzaj nietrzymania moczu, z jakim się zmagasz
Właściwe rozpoznanie rodzaju nietrzymania moczu pozwoli Ci podjąć leczenie, które będzie rzeczywiście skuteczne. To, czy najlepszą opcją będzie dla Ciebie operacja, pessar czy jednak właśnie tabletki na nietrzymanie moczu, wie tylko specjalista, choć oczywiście to Ty ostatecznie zadecydujesz o podjęciu rekomendowanego przez niego sposobu terapii lub wręcz przeciwnie – o rezygnacji.
Dokonując wyboru warto wziąć jednak pod uwagę kilka czynników, a przede wszystkim:
- rodzaj, ale i stopień zaawansowania nietrzymania moczu
- przyczynę wystąpienia zaburzenia mikcji
- Twoje indywidualne możliwości
a więc aspekty, o których pisałyśmy wcześniej. Jeśli chcesz w prosty sposób zweryfikować swoje priorytety, kliknij TUTAJ i wypełnij nasz tekst.
Tabletki na nietrzymanie moczu tylko w konkretnym przypadku
Bez względu na to, z jakim rodzajem nietrzymania moczu się zmagasz pamiętaj, że specjaliści – zarówno urolodzy, jak i ginekolodzy, czy fizjoterapeuci uroginekologiczni, w pierwszej kolejności rekomendują zmianę codziennych nawyków i metody nieoperacyjne (nazywane zachowawczymi).
Co zamiast tabletek na nietrzymanie moczu
Zamiast leków na nietrzymanie moczu, polecamy Ci pessar kostkowy Calmona.
Pessaroterapia to metoda leczenia nietrzymania moczu i obniżeń oraz wypadania pochwy czy macicy dla kobiet w każdym wieku i na każdym etapie życia.
Czym w ogóle jest pessar?
Pessar Calmona to miękka, elastyczna wkładka wykonana z medycznego silikonu z kształcie kostki, którą kobieta wkłada do pochwy, aby podnieść i utrzymać narządy miednicy mniejszej na prawidłowej wysokości.
My polecamy Ci szczególnie pessar Calmona.
Dlaczego?
Ze względu na zastosowany w nim system mocowania wstążki do wyjmowania pessara, Calm&Easy.
W systemie Calm&Easy wstążka do wyjmowania pessara przepleciona jest przez trzy sąsiednie ściany. Dzięki temu pessar łatwiej odsysa się od tkanek pochwy i bez problemu wyjmuje.
Jest i drugi plus systemu Calm&Easy: w kostce nie ma plastikowych elementów, które utrudniałyby ściśnięcie pessara. A to oznacza, że pessar Calmona jest po prostu łatwiejszy w aplikacji.
Jak działa pessar?
Po prostu na zasadzie mechanicznego podparcia Twoich narządów.
Czy pessar może wypaść?
Prawidłowo dobrany i zaaplikowany, pessar po włożeniu do pochwy przysysa się do jej ścianek, dzięki czemu masz pewność, że nie wypadnie.
Jak szybko pessaroterapia przynosi efekty?
W zasadzie już od pierwszego użycia, bo jego włożenie jest równoznaczne z podniesieniem obniżonych narządów do właściwej pozycji. Co ważne, ponieważ pessar kostkowy przysysa się do ścianek pochwy, narządy pozostają podniesione przez cały czas jego stosowania.
Jaki specjalista dobiera pessary?
Pessaroterapią zajmują się głównie ginekolodzy i fizjoterapeuci uroginekologiczni.
Na naszej stronie https://pessar.pl/ tworzymy bazę gabinetów, w których leczy się nietrzymanie moczu i zaburzenia statyki narządów miednicy mniejszej w sposób nieoperacyjny, a więc właśnie przy pomocy pessaroetrapii.
Aby z niej skorzystać, wystarczy, że klikniesz w ten LINK. Po przeniesieniu do zakładki Znajdź gabinet na stronie pessar.pl na wybierzesz swoje województwo, a następnie swoją lub najbliższą Twojego miejsca zamieszkania miejscowość.
Gdzie możesz kupić pessar?
Pessar kupisz między innymi w wybranych aptekach w całej Polsce. W tej sprawie również służymy Ci pomocą, kliknij w ten link https://pessar.pl/gdzie-kupic-pessar/ i po prostu skorzystaj z naszej wyszukiwarki.
Jeśli jednak wolisz zakup pessara bez wychodzenia z domu, za pośrednictwem sklepu internetowego, możesz to zrobić w sklepie FemiZone. Żeby przenieść się do sklepu on-line i dokonać zakupu, po prostu kliknij TUTAJ.
Chcesz wiedzieć więcej o pessarach i pessaroterapii? Przekonaj się, co o tej metodzie leczenia nietrzymania moczu mówią cenieni specjaliści!
Na naszej stronie pessar.pl znajdziesz serię wykładów Profesora Pawła Szymanowskiego i Justyny Habib, certyfikowanej fizjoterapeutki uroginekologicznej, którzy wspólnie z nami stworzyli cykl wykładów edukacyjnych o metodach leczenia NTM, a więc między innymi właśnie o pessarpoterapii. Aby je obejrzeć, kliknij TUTAJ.
Dlaczego zamiast leków na nietrzymanie moczu warto wybrać pessaroterapię
Za co cenimy pessaroterapię?
- za dyskrecję
- niemal natychmiastowe działanie i zlikwidowanie dyskomfortu, który towarzyszy obniżeniu narządów
- zminimalizowanie czy nawet wyeliminowanie problemu z nietrzymaniem moczu.
Ponieważ pessar pozwala przywrócić Twoje narządy miednicy mniejszej na prawidłową wysokość, pochwa może się zregenerować. Wszelkie podrażnienia mają możliwość się zagoić, co jest szczególnie ważne przed zabiegami uroginekologicznymi. Dodatkowo pessar poprawia ukrwienie tkanek pochwy.
Pessar możesz nosić cały dzień, albo tylko wtedy, kiedy szczególnie obawiasz się, że możesz popuścić, np.
- kiedy idziesz na ćwiczenia
- ćwiczysz na siłowni
- w ogóle w każdej sytuacji, która związana jest z wysiłkiem i ewentualnym gubieniem moczu.
A wiesz, co w pessarze jest najfajniejsze (obok natychmiastowego działania, oczywiście)?
Pessar Calmona jest niewidoczny pod ubraniem!
O tym, że masz pessar wiesz tylko i wyłącznie TY! Pessar daje Ci po prostu 100% dyskrecji.
Wiesz, że po pessar kostkowy Calmona warto sięgnąć nie tylko w przypadku nietrzymania moczu?
Warto go zastosować również przed operacją podniesienia narządów rodnych, aby wykluczyć ukryte nietrzymanie moczu.
Zamiast stosować tabletki na nietrzymanie moczu, zmień codzienne nawyki
Co możesz zrobić, żeby dodatkowo wspomóc swoje mięśnie dna miednicy i uchronić się przed nietrzymaniem moczu?
- zmień swoje nawyki w toalecie: przestań przeć podczas mikcji i wypróżniaj się zawsze ze stołeczkiem pod stopami
- pilnuj prawidłowej masy ciała, żeby dodatkowo nie obciążać struktur dna miednicy
- zadbaj o dietę, aby nie tylko ustabilizować wagę, ale także zapobiegać zaparciom
- trenuj mięśnie dna miednicy – ale koniecznie pod okiem ginekologa lub fizjoterapeuty uroginekologicznego, aby rzeczywiście wspierać swoje MDM, zamiast (nieświadomie) im szkodzić (np. zbyt intensywnym zaciskaniem).
Znajdź specjalistę i rozpocznij leczenie!
Koniecznie jednak pod okiem specjalisty – urologa, ginekologa lub fizjoterapeuty uroginekologicznego. Łatwe w stosowaniu, niewymagające metody leczenia jak właśnie na przykład tabletki na nietrzymanie moczu, mogą okazać się nieskuteczne. Czekając na efekt, możesz zmarnować cenny czas i zamiast efektów, doczekać się pogłębienia problemu.
Dlatego działaj jak najszybciej! Znajdź gabinet i umów się na wizytę już dziś!