fbpx

Wpadanie macicy. Co to jest, jak się objawia, jak leczyć?

autor: Patryk 13 lipca, 2018 brak komentarzy

Wypadająca macica objawia się bólem w dolnej części brzucha, a także okolicach krzyża. Dodatkowym objawem są stany zapalne i nieustanne infekcje dróg moczowych. Wszystkie te symptomy powinny nas zaniepokoić i spowodować, że natychmiast udamy się na konsultacje do lekarza specjalisty.

 

Niewłaściwe ułożenie macicy

Właściwie ułożona macica, powinna być umocowana w jamie macicy i utrzymywana tam więzadłami – fałdami otrzewnej. Jednak kiedy uszkodzone lub zwiotczałe mięśnie nie są w stanie już skutecznie podtrzymywać macicy, to zaczyna się ona obniżać i kieruje do kanału pochwowego. W najbardziej skrajnych przypadkach może ona nawet wysunąć się na zewnątrz i może dojść do tak zwanego wynicowania pochwy. Najczęściej wypadanie macicy związane jest z komplikacjami poporodowymi. Czasami wystarczy, aby doszło do niewielkiego rozciągnięcia i rozkurczenia mięśni. Wypadanie macicy może też być skutkiem urodzenia dużego dziecka, czyli takiego, które przy narodzeniu ważyło więcej niż cztery kilogramy. Proces ten nie musi być związany wyłącznie z porodem. Może to być konsekwencja niedoboru estrogenów w okresie menopauzy lub długotrwałego wykonywania ciężkiej pracy fizycznej.

 

Leczenie przy wypadaniu macicy

Pierwsze symptomy wypadania macicy, to uczucie silnego parcia i bólu w pochwie, a także odczuwanie dyskomfortu i bólu podczas uprawiania seksu. W późniejszej fazie pojawiają się też trudności podczas oddawania moczu i zaparcia. Jeśli stwierdzimy u siebie powyższe objawy, natychmiast powinnyśmy udać się do lekarza ginekologa. Samo leczenie wypadającej macicy może mieć charakter nieinwazyjny, farmakologiczny lub operacyjny. Wszystko zależy tutaj od zaawansowania problemu. W przypadku kiedy mamy do czynienia z pierwszym etapem procesu, a także jako środek zapobiegawczy, zaleca się ćwiczenie mięśni kegla. To prosta czynność, która zajmuje niewiele czasu i można ją wykonywać praktycznie wszędzie. Polega na zaciskaniu i rozluźnianiu mięśni, które znajdują się między pochwą a odbytem. Ćwiczenia można też wykonywać przy użyciu stożków dopochwowych o rozmiarze dobranym przez ginekologa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

ZAWARTOŚĆ STRONY ZAWIERA REKLAMY WYROBÓW MEDYCZNYCH PRZEZNACZONYCH DLA PROFESJONALNYCH UŻYTKOWNIKÓW.

STRONA PRZEZNACZONA JEST WYŁĄCZNIE DLA OSÓB WYKONUJĄCYCH ZAWODY MEDYCZNE LUB ZAJMUJĄCYCH SIĘ UŻYWANIEM LUB OBROTEM WYROBAMI MEDYCZNYMI W RAMACH CZYNNOŚCI ZAWODOWYCH. WEJŚCIE NA STRONE MOŻLIWE JEST WYŁĄCZNIE PO ZŁOŻENIU PONIŻSZEGO OŚWIADCZENIA:

OŚWIADCZAM, ŻE WYKONUJĘ ZAWÓD MEDYCZNY LUB ZAJMUJĘ SIĘ UŻYWANIEM LUB OBROTEM WYROBAMI MEDYCZNYMI W RAMACH CZYNNOŚCI ZAWODOWYCH.