fbpx

Pessar czy operacja? Porównanie metod

autor: Patryk 06 lutego, 2018 brak komentarzy tagi: , , ,

Kobiety borykające się z problemem wypadania macicy, niejednokrotnie doświadczają dyskomfortu. Jest on związanym z bólem w dole brzucha, uczuciem pełności w kroczu czy też odczuwanym parciem. Zaburzenie statyki narządów rodnych, może również skutkować niemożnością odbycia stosunku płciowego i obniżeniem samooceny kobiety. Skrajne sytuacje powodują całkowite wypadnięcie macicy ale także wynicowanie pochwy, a więc wywinięcie się narządu rodnego. Czy jedną alternatywą jest poddanie się operacji? A może istnieją inne metody służące zniwelowaniu problemu?
Operacja obejmować może usunięcie macicy, ale nie jest to preferowana metoda. Wyniki badań wskazują bowiem, że po wycięciu macicy obniża się pochwa. Metody operacyjne obejmują m.in.:

  • rekonstrukcje dna miednicy (głównie u młodych kobiet)
  • operację menchesterską (zabieg unoszenia macicy)
  • zabiegi obejmujące zawieszenie macicy

Nie wszystkie kobiety kwalifikują się do odbycia inwazyjnej operacji, istnieje szereg przeciwwskazań. Do zabiegu mogą nie kwalifikować się kobiety o wątłej budowie ciała oraz te, które posiadają przeciwskazania zdrowotne. O wyborze odpowiedniej metody leczenia decyduje lekarz.
Istnieje prawdopodobieństwo zaistnienia pooperacyjnych powikłań. W literaturze wyróżnia się powikłania wczesne i późne, które obejmują:

  • infekcje
  • zakrzepicę żylną
  • zasinienie skóry krocza
  • przerost blizny
  • zgrubienia podskórne
  • nietrzymanie moczu
  • problem z gojeniem się ran

Pessaroterapia natomiast polega na umieszczeniu przez lekarza krążka, wykonanego z giętkiego materiału. Stosowanie pessarów, skutkuje wzmocnieniem mięśni i natychmiastowym efektem
Wielu lekarzy traktuje pessaroterapię, jako doskonałą metodę zastępującą operację. Metoda znacząco zwiększa komfort, cechuje się niewielką ingerencją w organizm i zapewnia działanie długofalowe. Nie bez znaczenia pozostaje aspekt ekonomiczny, metoda jest stosunkowo tania oraz niegenerująca zagrożeń. Nie istnieją przeciwwskazania by zastosować metodę u pierworódek (pierwsza ciąża) oraz kobiet, które już rodziły. Należy jednak pamiętać by nie lekceważyć zagadnienia, jakim jest pielęgnowanie pessara.
Najważniejsze, że pacjentki nie odczuwają obecności pessara, co zapewnia bardzo wysoką wygodę użytkowania.


Bibliografia:
M. Lewicka, M. Sulima, M. Pyć, B. Stawarz, M. Stasiak-Kosarzycka, H. Wiktor, Ocena ryzyka zaburzeń statyki narządu rodnego wśród kobiet, Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu, 2012, Tom 18, Nr 4, 398-401
https://kobiecosc.info/wypadanie-macicy-przyczyny-objawy-i-leczenie/
https://adamed.expert/wypadanie-macicy-przyczyny-objawy-i-sposoby-leczenia/
A.D.T. Govan, D. McK. Hart, R. Callander, Ginekologia ilustrowana, Gdańsk 1995
http://www.zdrowyportal.org/6106/pessaroterapia-czym-warto-ja-stosowac/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

ZAWARTOŚĆ STRONY ZAWIERA REKLAMY WYROBÓW MEDYCZNYCH PRZEZNACZONYCH DLA PROFESJONALNYCH UŻYTKOWNIKÓW.

STRONA PRZEZNACZONA JEST WYŁĄCZNIE DLA OSÓB WYKONUJĄCYCH ZAWODY MEDYCZNE LUB ZAJMUJĄCYCH SIĘ UŻYWANIEM LUB OBROTEM WYROBAMI MEDYCZNYMI W RAMACH CZYNNOŚCI ZAWODOWYCH. WEJŚCIE NA STRONE MOŻLIWE JEST WYŁĄCZNIE PO ZŁOŻENIU PONIŻSZEGO OŚWIADCZENIA:

OŚWIADCZAM, ŻE WYKONUJĘ ZAWÓD MEDYCZNY LUB ZAJMUJĘ SIĘ UŻYWANIEM LUB OBROTEM WYROBAMI MEDYCZNYMI W RAMACH CZYNNOŚCI ZAWODOWYCH.