Nieoperacyjne leczenie nietrzymania moczu
autor: Patryk 13 stycznia, 2022 brak komentarzyJeśli masz nietrzymanie moczu, z pewnością szukasz informacji, jak możesz sobie pomóc. Szukasz rozwiązania, które uwolni Cię od tego problemu skutecznie i możliwie jak najszybciej. Z pewnością też natknęłaś się już na informacje o operacjach na NTM i być może rozważasz taką opcję. A być może wiesz już, że nie kwalifikujesz się na zabieg lub po prostu nie chcesz się na niego zdecydować. Nieoperacyjne leczenie nietrzymania moczu jest więc tym, czego potrzebujesz. Dobrze więc, że trafiłaś na naszą stronę!
Chciałabyś móc założyć dopasowaną sukienkę czy obcisłe spodnie? Używasz jednak podpasek na nietrzymanie moczu, albo pieluchomajtek i boisz się, że będą widoczne pod ubraniem?
Podobne obawy ma wiele kobiet. Wierzą, że skoro zmagają się z popuszczaniem, są skazane na odznaczające się pod ubraniem środki higieniczne.
Tymczasem dziś na rynku dostępne jest rozwiązanie, które zabezpieczy Cię przed nieprzyjemnymi niespodziankami, jak choćby mokre plamy. Co więcej, będzie także pozytywnie oddziaływać na Twoje mięśnie dna miednicy. Może poprawić również ukrwienie tkanek pochwy! Ale co najistotniejsze, jest to rozwiązanie przede wszystkim w 100% dyskretne.
Przeczytaj i podejmij świadomą decyzję
Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci nie więcej niż 5 minut.
Dowiesz się z niego między innymi:
- czym jest alternatywna dla operacji, ale dająca podobne efekty PESSAROTERAPIA,
- co to jest pessar i jak to możliwe, że działa właściwie od pierwszego zastosowania
- na jakie problemy pomaga pessar
- dlaczego pessar kostkowy Calmona jest dla kobiet prawdopodobnie najłatwiejszy w samodzielnej aplikacji
- jak możesz się wspomóc w trakcie pessaroterapii, żeby leczenie było dla Ciebie proste
- i najważniejsze! GDZIE MOŻESZ OTRZYMAĆ SPECJALISTYCZNĄ POMOC!
Nieoperacyjne leczenie nietrzymania moczu – wybierz najlepszą dla siebie metodę
Jeśli nie słyszałaś jeszcze o pessarach kostkowych Calmona i pessaroterapii, najwyższa pora, żebyś uzupełniła wiedzę. I nie chodzi o to, abyś po przeczytaniu przygotowanego przez nas artykułu wybrała właśnie pessaroterapię. Dla nas istotne jest to, abyś zapoznała się z informacjami o pessaroterapii i podjęła najlepszą dla siebie decyzję.
Pessaroterapia pozwala na nieoperacyjne leczenie nietrzymania moczu. Należy do tak zwanych metod zachowawczych, które specjaliści zalecają jako metodę pierwszego rzutu.
Teraz możesz pozostać z nami w kontakcie!
Na co dzień znajdziecie nas – dziewczyny tworzące redakcję pessar.pl, na Facebooku. Żeby przenieść się na nasz profil, wystarczy, że klikniecie w ten link.
Dlaczego o tym piszemy?
Po pierwsze, żeby pozostać z Tobą w kontakcie.
A po drugie, bo to właśnie tam na co dzień drążymy temat nietrzymania moczu, zaburzeń statyki narządów miednicy mniejszej oraz pessarów i pessaroterapii.
I to właśnie tam najczęściej odpowiadamy na Wasze pytania.
Pisząc ten tekst zdałyśmy sobie sprawę, że już na wstępie powinnyśmy rozwiać wątpliwości, które najczęściej nam zgłaszacie.
1. Popuszczanie nawet niewielkich ilości moczu nie jest normalne
Nietrzymanie moczu przydarza się wielu kobietom po menopauzie. Niestety właśnie dlatego, że gubienie niewielkich ilości moczu jest dość powszechnym zjawiskiem, niejedna kobieta przechodzi nad tym do porządku dziennego.
Tymczasem nieleczone, nietrzymanie z czasem może stać się na tyle poważnym problemem, że zacznie uniemożliwiać Ci normalne funkcjonowanie.
Dlatego DZIAŁAJ!
2. Zabieg to ostateczność – zapytaj specjalistę o nieoperacyjne leczenie nietrzymania moczu
Nie musisz się na nią decydować. Porozmawiaj z prowadzącym Twoje leczenie specjalistą o metodach zachowawczych – o pessaroterapii, nieoperacyjnej metodzie leczenia obniżeń pochwy i macicy oraz NTM!
Ps.
Dla nas bardzo ważnym jest, że pessaroterapia przynosi efekty podobne do operacji.
3. Stosowanie pessara jest proste!
Boisz się, czy poradzisz sobie z samodzielnym aplikowaniem pessara?
Zapytaj swojego lekarza o pessar kostkowy Calmona – to pessar, który oceniany jest jako prawdopodobnie najłatwiejszy dla kobiet w samodzielnym stosowaniu.
Pessar Calmona nie ma trzpienia ani guzika. Wstążka do wyjmowania pessara jest po prostu przeciągnięta przez trzy otwory w sąsiadujących ze sobą ścianach. Dzięki temu pessar łatwiej jest ścisnąć i włożyć do pochwy.
Pessar Calmona wyposażony jest w innowacyjny system łatwego wyjmowania, Calm&Easy. To dzięki niemu podważanie pessara palcem w trakcie wyjmowania nie jest konieczne. Kostka samoistnie odsysa się od tkanek, kiedy kobieta porusza wstążką.
Nieoperacyjne leczenie nietrzymanie moczu z pessarem Calmona
Pessar Calmona to miękka, silikonowa wkładka w kształcie kostki, którą wkłada się do pochwy. W pewnym uproszczeniu możesz to sobie zobrazować na podobnie jak aplikację tamponu na menstruację).
Pessar wkłada się do pochwy, żeby podnieść i podtrzymać obniżone narządy, a tym samym zmniejszyć, a nawet wyeliminować popuszczanie moczu
Wyobraź sobie, że cieszysz się efektami operacji, ale bez… operacji!
Zalet jest naprawdę wiele. Jednak w tym artykule zwrócimy Twoją uwagę tylko na wybrane aspekty, o których najczęściej mówią kobiety stosujące pessary:
- pessaroterapia jest nieoperacyjną metodą leczenia
- pessaroter jest w 100% dyskretny – tylko Ty wiesz, że go stosujesz
- używając pessara, możesz liczyć na efekty zbliżone do operacji, nie wymaga jednak ingerencji chirurgicznej
- efektami stosowania pessara cieszysz się w zasadzie natychmiast!
- pessaroterapia jest łatwa w stosowaniu – większość pacjentek doskonale radzi sobie z samodzielnym wkładaniem i wyjmowaniem pessara kostkowego.
A jeśli chcesz wiedzieć więcej, KLIKNIJ TUTAJ, aby przenieść się do wpisu o pessarch Calmona.
Mała kostka, wielka zmiana w Twoim życiu – czyli dlaczego warto wybrać nieoperacyjne leczenie nietrzymania moczu
Kostka na zdjęciu to pessar Calmona – mała kostka, dzięki której możliwe są naprawdę wielkie zmiany!
Jeśli zmagasz się z nietrzymaniem moczu i nie chcesz lub nie możesz poddać się operacji, koniecznie przeczytaj ten wpis!
Co to w ogóle jest pessar Calmona?
✔Pessar Calmona to miękka, silikonowa wkładka w kształcie kostki, którą kobieta umieszcza w pochwie.
Na jakie problemy pomaga pessar Calmona?
✔Pessar Calmona zalecany jest w leczeniu nietrzymania moczu oraz zaburzeń statyki narządów miednicy mniejszej, czyli w przypadku tak zwanego obniżenia lub wypadania pochwy albo macicy.
Jak działa pessar Calmona?
✔Pessar pozwala podnieść obniżone narządy na prawidłową wysokość. Ponieważ kostka przysysa się do tkanek, bez problemu je tam utrzymuje i tym samym ogranicza lub nawet zapobiega epizodom popuszczania moczu.
Jak szybko możesz spodziewać się efektów stosowania pessara Calmona?
✔Właściwie… natychmiast! I to w pessaroterapii jest najpiękniejsze! Jest to możliwe, ponieważ pessar działa właśnie na zasadzie mechanicznego podparcia Twoich narządów.
Dlaczego warto wypróbować pessar Calmona?
✔Ponieważ daje rezultaty zbliżone do efektów operacji, ale nie wymaga ingerencji chirurgicznej! Co więcej, pessar Calmona jest łatwy w obsłudze – wkłada się podobnie jak tampon, a dzięki systemowi Calm&Easy łatwo się wyjmuje.
Jeśli chcesz sprawdzić, czy pessary Calmona i pessaroterapia to rozwiązanie właśnie dla Ciebie, KLIKNIJ TEN LINK i wypełnij krótki test, który przygotowałyśmy. Odpowiedź na pytania pozwoli Ci wstępnie określić, czy pessaroterapia jest właśnie tym rozwiązaniem, którego szukasz.
Nieoperacyjne leczenie nietrzymania moczu – mniej procedur, większa samodzielność i kontrola dla kobiety
Pessar dobiera i zakłada ginekolog lub fizjoterapeuta uroginekologiczny. Do założenia pessara nie musisz się jakoś specjalnie przygotowywać, specjalista zrobi to podczas standardowej wizyty w gabinecie.
W zależności od rodzaju i stopnia zaburzenia pessar Calmona będziesz nosiła przez cały dzień, albo tylko w określonych sytuacjach, na przykład kiedy będziesz wykonywała czynności wymagające wzmożonego wysiłku, jak choćby ćwiczenia fizyczne.
Pessar będziesz aplikowała sobie samodzielnie.
Nie obawiaj się!
Poinstruowane przez specjalistę, Pacjentki zazwyczaj świetnie radzą sobie z samodzielnym zakładaniem i wyjmowaniem pessara. Często słyszymy, że według nich wkładanie jest jak aplikacja tampona.
Dzięki pessarowi Calmona odzyskasz kontrolę nad swoją codziennością. Wrócisz do pełnej aktywności – ale już bez dyskomfortu, bólu czy obaw przed nieprzyjemnymi niespodziankami.
Pessaroterapia – nieoperacyjne leczenie popuszczania i diagnozowanie ukrytego nietrzymania moczu w jednym
Zmagasz się z obniżeniem bądź wypadaniem macicy lub pochwy i zdecydowałaś się na operację?
Przeczytaj koniecznie!
Jeśli chcesz poddać się operacyjnemu leczeniu obniżenia lub wypadania narządu rodnego (pochwy lub macicy), prawdopodobnie szukasz informacji z pierwszej ręki, czyli od innych Pacjentek, które są już „po”.
Z ulgą czytasz wpisy tej części z nich, które są zadowolone i otwarcie żałują, że nie zdecydowały się wcześniej.
Ale nie to przykuwa Twoją uwagę.
Niepokoją Cię głosy tej części Pacjentek, które spodziewały się poprawy komfortu życia. Oczekiwały, że wrócą do normalności. Tymczasem od operacji zmagają się z … nietrzymaniem moczu.
Ukryte nietrzymanie moczu, czyli rozczarowanie po operacji
Przyczyną może być tzw. ukryte nietrzymanie moczu, które, jak podają różne źródła, dotyczy od 30 do nawet 80% kobiet z obniżeniem przedniej ściany pochwy.
Nazwa „ukryte nietrzymanie moczu” nie jest przypadkowa.
Ten rodzaj zaburzenia właściwie… nie daje objawów.
Pod wpływem obniżenia ścian pochwy cewka moczowa ulega zagięciu, co w efekcie maskuje nietrzymania moczu. Dlatego właśnie problem ujawnia się dopiero po operacji podniesienia narządu.
Co więc powinnaś zrobić, żeby uchronić się przed tego typu komplikacjami?
Porozmawiaj z lekarzem prowadzącym o przeprowadzeniu diagnozowania ukrytego nietrzymania moczu i pessaroterapii‼️
W sytuacji, gdy istnieje obawa, że po operacji wystąpić może u Ciebie problem z ukrytym nietrzymaniem moczu, pessar pozwoli jeszcze PRZED ZABIEGIEM ocenić, czy takie ryzyko rzeczywiście istnieje.
Jak to możliwe?
Pessar, a więc miękka silikonowa wkładka, która umieszcza się w pochwie, pozwala ponieść Twoje narządy na właściwe miejsce. I tym samym wykryć, czy obniżenie nie spowodowało zagięcia cewki i nie maskowało nietrzymania moczu.
Pessaroterapia – więcej niż nieoperacyjne leczenie nietrzymania moczu
Wiesz, że na powrót do formy po operacji ginekologicznej, w szczególności po operacji na wypadanie pochwy czy macicy pracujesz jeszcze zanim się jej poddasz?
Przede wszystkim: czas do terminu operacji wykorzystaj na poprawę napięcia mięśni dna miednicy.
Po drugie: zadbaj o regenerację pochwy oraz poprawę krążenia tkankowego.
Po trzecie: wyklucz ukryte nietrzymanie moczu.
W jaki sposób?
Po prostu zapytaj swojego ginekologa o możliwość zastosowania pessara kostkowego Calmona!
Pessar kostkowy Calmona:
- umożliwia podniesienie wypadających narządów, zapewniając Ci natychmiastową poprawę komfortu funkcjonowania
- pozwala na diagnozę ukrytego nietrzymania moczu (więcej na ten temat piszemy w poście z dnia 24 listopada – przeczytaj koniecznie)
- poprawia napięcie mięśni dna miednicy oraz krążenie tkankowe, ułatwia regenerację pochwy i zagojenie wszelkich ewentualnych podrażnień,
co jest szczególnie ważne właśnie przed zabiegami operacyjnymi.
Dolegliwości bólowe i zrosty po operacjach ginekologicznych i uroginekologicznych
Pessary Calmona nie tylko pozwalają na nieoperacyjne leczenie nietrzymania moczu, ale takżesłużą też zarówno do rozluźniania zrostów, jak i zwężeń pochwy po wcześniejszych operacjach uroginekologicznych.
Najlepsze efekty pessaroterapia daje w połączeniu z treningiem mięśni dna miednicy. Ten jednak, aby rzeczywiście przyniósł Ci korzyści a nie zaszkodził, powinnaś prowadzić pod okiem specjalisty – ginekologa lub fizjoterapeuty uroginekologicznego.
Nie trać czasu na czekanie!
Czas do wizyty warto wykorzystać na zmianę codziennych nawyków, które jeśli są nieprawidłowe, działają destrukcyjnie na nasze mięśnie dna miednicy. A to oznacza jeszcze większe problemy z popuszczaniem moczu.
Jeśli chcesz dowiedzieć się , co możesz zrobić, żeby wspomóc swoje mięśnie dna miednicy i tym samym już dziś rozpocząć walkę o zdrowie – bez dyskomfortu, bez mokrych plam, strachu i wstydu, przeczytaj artykuł na ten temat na naszym zaprzyjaźnionym blogu FemiZone. KLIKNIJ TUTAJ i do dzieła!
Opcja numer 2. to wizyta u prywatnego specjalisty: ginekologa, urologa lub fizjoterapeuty uroginekologicznego.
Kim jest fizjoterapeuta uroginekologiczny i jak może Ci pomóc?
Przeczytaj wywiad z Justyną Habib, certyfikowaną fizjo kobiecą, a nie pożałujesz! Link masz o TUTAJ, kliknij i czytaj na zdrowie!
Potem wejdź na naszą stronę i za pomocą wyszukiwarki znajdź specjalistę w Twojej okolicy: https://pessar.pl/znajdz-gabinet/:
- rozwiń menu z lewej strony nad mapką
- kliknij swoje województwo, a następnie miejscowość
- wybierz gabinet i po prostu się umów!
Do czasu wizyty – czy to na NFZ, czy to prywatnie, poczytaj na naszym blogu o nietrzymaniu moczu i sposobach jego leczenia na naszym blogu: https://pessar.pl/blog/.
Masz nietrzymanie moczu – musisz z tym sama zrobić porządek!
Jeśli sama o siebie nie zadbasz, nikt nie zrobi tego za Ciebie, przestań więc szukać wymówek i podejmij nasze wyzwanie #jasięniewstydzę!
Nietrzymanie moczu nie wzięło się znikąd, ono nie przyszło nagle.
Złożyło się (i prawdopodobnie nadal składa, a tym samym problem wciąż się pogłębia!) na nie wiele czynników, między innymi:
- porody
- nieprawidłowa waga
- ciężka praca fizyczna
- niewłaściwa dieta
- palenie papierosów
- uprawianie sportu (!)
- zabiegi i operacje uroginekologiczne
…i mogłybyśmy jeszcze długo wymieniać, ale zamiast patrzeć w przeszłość, wolimy działać, żebyś w niedalekiej przyszłości mogła w pełni znów cieszyć się życiem!
Bez wstydu, bez strachu przed przykrymi niespodziankami, mokrymi plamami na ubraniu i nieprzyjemnym zapachem!
Na zmiany nigdy nie jest za późno!
Skoro doczytałaś nasz tekst aż do tego miejsca, to znaczy, że jesteś zdeterminowana – chcesz sie leczyć. Gratulujemy i ogromnie się cieszymy!
A korzystając z okazji, chcemy namówić Cię do zrewidowania Twoich codziennych nawyków.
Dlaczego to tak ważne?
Bo to, w jaki sposób codzienne kaszlesz, śmiejesz i załatwiasz swoje potrzeby w WC ma ogromny wpływ na Twoje mięśnie dna miednicy, a więc może przyczyniać się do nietrzymania moczu!
Napinanie podczas wypróżniania, przyspieszanie strumienia moczu powtarzane wielokrotnie w ciągu dnia, tygodniami, miesiącami, latami… przyczynia się do osłabienia struktur miednicy mniejszej i nietrzymania moczu.
Wiesz, że to w jaki sposób sikasz i wypróżniasz się może dodatkowo osłabiać Twoje mięśnie dna miednicy, które podtrzymują Twój pęcherz na właściwej wysokości i które chronią Cię w ten sposób przed popuszczaniem?
Jeśli więc:
- przyspieszasz strumień moczu podczas jego oddawania
- napinasz się i przesz w trakcie wypróżniania
- w ramach ćwiczeń mięśni Kegla wstrzymujesz mocz w trakcie mikcji
najwyższa pora na zmiany!
Nieoperacyjne leczenie nietrzymania moczu i zmiana codziennych nawyków? To się musi udać!
W sklepie z artykułami znajdziesz na przykład plastikowe podesty podwyższające dla dzieci. Są niedrogie i mają idealna wysokość. Ale równie dobrze możesz wykorzystać zwykłą miskę albo niski taborecik
Kiedy usiądziesz na ubikacji, stopy rozstaw na szarość bioder i podstaw pod nie podest/stołeczek. Przyjmiesz dzięki temu pozycję kuczną – najlepsza dla Twoich mięśni dna miednicy!
Dzięki niej Twoje mięśnie dna miednicy rozluźnią się, a parcie nie będzie konieczne.
- Nie ma potrzeby, abyś się napinała.
- Absolutnie nie przyspieszaj strumienia moczu.
- Nigdy nie sikaj na zapas.
To wszystko bardzo szkodzi Twoim mięśniami dna miednicy!
Nie wstrzymuj też strumienia moczu w trakcie sikania – to nie ćwiczenie mięśni Kegla. Takie praktyki, choć bardzo popularne, działają wręcz odwrotnie! Właśnie w ten sposób możesz doprowadzić do zaburzeń i upośledzenia mikcji!
Rozluźnij się.
Pozwól, aby rozluźniły się Twoje mięśnie dna miednicy.
Niech strumień moczu wypływa w tempie, które dyktuje Twoje ciało.
Więcej o nietrzymaniu moczu i sposobach walki z tym problemem oraz nieoperacyjnej metodzie leczenia NTM, czyli pessaroterapii przeczytasz na naszym blogu, o TUTAJ.
A jeśli szukasz specjalisty, który zajmuje się leczeniem nietrzymania moczu i stosuje w swoim gabinecie pessary, zajrzyj na naszą stronę. Znajdziesz tam wyszukiwarkę gabinetów, w których stosuje się pessaroterapię.
Jesteśmy tutaj dla Ciebie,
Twój zespól pessar.pl