fbpx

Calmona, silikonowy pessar kostkowy

autor: Patryk 07 lipca, 2021 brak komentarzy

Obniżenie oraz wypadanie pochwy i macicy dotyka nie tylko kobiety w starszym wieku i w okresie okołomenopauzalnym. To przypadłość, z którą zmagają się także kobiety między innymi po porodzie naturalnym, intensywnie uprawiające sport lub wykonujące prace fizyczne.

Ponieważ obniżenie i wypadanie narządów rodnych jest dla kobiet wstydliwą dolegliwością, pomocy często poszukują w internecie. Tak trafiają na informacje o operacjach, które rekomendowane są jako skuteczne rozwiązanie ich problemów intymnych. Tymczasem pessaroterapia daje równie dobre rezultaty, ale nie wymaga podania znieczulenia i ingerencji chirurgicznej.

Zaburzenia statyki narządów rodnych i współwystępujące z nimi nietrzymanie moczu to dla kobiet temat wstydliwy. Dlatego bardzo długo zwlekają z poszukiwaniem pomocy. Często dopiero wtedy, kiedy dolegliwości wręcz uniemożliwią codzienne funkcjonowanie

Objawy obniżenia i wypadania pochwy lub macicy

Objawy, z którymi zgłaszają się pacjentki z obniżeniem narządów rodnych są dość charakterystyczne. Najczęściej skarżą się na uczucie pełności albo wręcz ciała obcego w pochwie, ucisk w obrębie miednicy. Bywa, że obserwują u siebie wysuwanie się z kanału rodnego czegoś, co trudno im zidentyfikować.

Objawom tym towarzyszy dyskomfort, a nawet ból, uczucie suchości i ogólnego podrażnienia okolic intymnych. Wiele kobiet dotkniętych zaburzeniami statyki narządów miednicy mniejszej zmaga się z niekontrolowanym wyciekiem moczu o różnym stopniu nasilenia, a jednocześnie z problemami z wypróżnieniem. Typową dolegliwością jest również bolesność podczas współżycia.

Zaburzenia statyki narządów rodnych wiążą się nie tylko z nietrzymaniem moczu czy dolegliwościami bólowymi, ale często także z obniżeniem samooceny. Wiele kobiet po latach ukrywania tego intymnego problemu zapada na depresję

Dlaczego pessaroterapia

Przez wiele lat leczenie obniżenia narządów kobiecych sprowadzało się do histerektomii, czyli usunięcia macicy. Metoda ta jednak nie rozwiązywała problemu, z którym zgłaszały się pacjentki, ponieważ po wycięciu macicy dochodziło u nich do obniżenia pochwy.

Obecnie na popularności zyskują operacje z użyciem specjalnej siatki polipropylenowej lub taśm. Trzeba jednak pamiętać, że każda operacja obciążona jest ryzykiem powikłań. W trakcie jej trwania może dojść do uszkodzenia moczowodów lub cewki moczowej. Zdarza się, że dochodzi do utworzenia się krwiaka lub w ogóle odrzucenia siatki lub taśmy.

Współczesna uroginekologia dąży więc do maksymalnego ograniczenia inwazyjnych metod leczenia obniżenia narządów rodnych na rzecz nieinwazyjnej terapii zachowawczej. Jako skuteczną alternatywę dla ingerencji chirurgicznej wskazuje się przede wszystkim na pessaroterapię. Stosowanie pessarów daje bardzo dobre rezultaty szczególnie w połączeniu z fizjoterapią uroginekologiczną.

Istnieje szereg przeciwskazań do zastosowania operacyjnych metod leczenia wypadania macicy i pochwy u danej pacjentki, jak choćby choroby układu krążenia oraz ostre stany zapalne wysuniętego narządu rodnego

Co to jest pessar

Pessar to swojego rodzaju wkładka dopochwowa wykonana z winylu lub z miękkiego silikonu. Może mieć różny kształt, na przykład krążka, krążka ze zgrubieniem, talerzyka, grzybka albo kostki. Umieszczony w pochwie pacjentki, pessar tworzy dodatkowe podparcie dla organów miednicy. W ten sposób eliminuje lub przynajmniej minimalizuje oznaki ich obniżenia lub wypadania.

Pessary mają różne rozmiary. Dzięki temu lekarz jest w stanie dobrać pessar zarówno do problemu pacjentki, jak i do indywidualnej budowy jej pochwy. Dobre dopasowanie pessara zwiększa szanse na pełne powodzenie terapii.

Jak stosować pessar kostkowy

Pessary ginekologiczne kostkowe stosuje się zazwyczaj tylko w ciągu dnia. Pacjentka codziennie wieczorem wyjmuje więc pessar, a rano ponownie zakłada. Dzięki takiemu postępowaniu zmniejsza się ryzyko upławów i odleżyn.

Jeśli lekarz tak zaleci, kobieta może stosować pessar w ogóle tyko „okazjonalnie”, czyli jedynie w razie potrzeby, np. w trakcie uprawienia sportu.

Czas ciągłego stosowania pessara to maksymalnie 12 godzin na dobę.
W trakcie pessaroterapii pacjentkom zaleca się regularne kontrole u ginekologa. Odstępy pomiędzy badaniami ginekologicznymi nie powinny przekroczyć 6 miesięcy

Zastosowanie pessara kostkowego Calmona

Pessar kostkowy Calmona stosowany jest w przypadku zaburzeń statyki narządów rodnych (obniżenie narządów 1., 2. i 3. stopnia) u kobiet w każdym wieku. Wskazaniem będzie również występujące dodatkowo wpuklenie innych narządów.

Pessar kostkowy Calmona pozwala na rozluźnienie zrostów i zwężeń pochwy oraz pomaga w leczeniu wysiłkowego nietrzymania moczu. Zalecany jest również przed operacjami ginekologicznymi, aby poprawić krążenie tkankowe.

Calmonę warto wypróbować szczególnie w przypadku, kiedy inne rodzaje pessarów okazały się nieskuteczne.

Pessar działa w zasadzie od momentu zaaplikowania, ponieważ tworzy dodatkowe podparcie dla organów miednicy, przywracając topograficzno-anatomiczną współzależność pomiędzy nimi

Dlaczego pessar kostkowy Calmona

Pessar kostkowy Calmona ma kształt sześcianu z wklęsłymi ścianami o zaokrąglonych krawędziach. Wykonany jest z miękkiego, delikatnego, a przede wszystkim elastycznego silikonu. Dzięki temu, prawidłowo użytkowany, pessar Calmona nie powoduje odleżyn i ucisku w kanale rodnym.

W każdej ze ścian znajdują się duże otwory (perforacje). Ułatwiają odpływ wydzieliny pochwowej, umożliwiają przepływ powietrza, minimalizując ryzyko upławów oraz zakażeń.

Przez trzy otwory przeciągnięta jest gładka, elastyczna wstążka, wykonana z materiału chirurgicznego, która pozwala na łatwe i bezpieczne wyjęcie pessara.

Pessar Calmona jest łatwym do utrzymania w czystości produktem wielokrotnego użytku. Można go bez obaw myć pod bieżącą wodą z detergentem. 

Różne rozmiary, lepsze dopasowanie

Silikonowy pessar kostkowy Calmona dostępny jest w 6 rozmiarach: 25, 29, 32, 37, 41 i 45 mm. Rozmiar pessara dopasowuje lekarz ginekolog podczas standardowej wizyty. Instruuje również pacjentkę, jak prawidłowo wkładać i wyjmować kostkę.

Żel ułatwiający zakładanie pessara

Żeby zminimalizować ewentualny dyskomfort przy zakładaniu i wyjmowaniu pessarów, warto zakupić specjalny żel, który nada poślizg i zminimalizuje opór, ułatwiając całą procedurę.

Higiena w pessaroterapii

Odpowiednia higiena w trakcie trwania pessaroterapii pomaga zachować wewnętrzną równowagę mikroflory pochwy. Płyny do mycia okolic intymnych polecane przy stosowaniu pessarów zapewniają zachowanie odpowiedniej wilgoci oraz natłuszczenie skóry oraz śluzówki, zapobiegając wysuszeniu pochwy. Pomagają również przywracać kwasowość miejsc intymnych. Tym samym płynem można myć również sam pessar.

Czyszczenie produktu polega na umyciu pod bieżącą wodą z użyciem delikatnego detergentu. Po umyciu konieczne jest zastosowanie roztworu antyseptycznego do skóry i błon śluzowych, np. Octeniseptu. Po upływie
1 minuty pessar należy ponownie wypłukać pod bieżącą wodą

Dlaczego pessaroterapia

Pessaroterapia poprawia zarówno stan wybrzuszenia pochwy, jak i niweluje ucisk w okolicach miednicy i krzyża. Tym samym pozwala kobiecie odzyskać komfort w codziennym funkcjonowaniu, bez bólu powrócić do normalnej aktywności, a niejednokrotnie pozytywnie wpływa także na poziom zadowolenia z życia seksualnego. Co jednak najważniejsze – pessaroterapia, choć wykazuje dużą skuteczność, nie wymaga ingerencji chirurgicznej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

ZAWARTOŚĆ STRONY ZAWIERA REKLAMY WYROBÓW MEDYCZNYCH PRZEZNACZONYCH DLA PROFESJONALNYCH UŻYTKOWNIKÓW.

STRONA PRZEZNACZONA JEST WYŁĄCZNIE DLA OSÓB WYKONUJĄCYCH ZAWODY MEDYCZNE LUB ZAJMUJĄCYCH SIĘ UŻYWANIEM LUB OBROTEM WYROBAMI MEDYCZNYMI W RAMACH CZYNNOŚCI ZAWODOWYCH. WEJŚCIE NA STRONE MOŻLIWE JEST WYŁĄCZNIE PO ZŁOŻENIU PONIŻSZEGO OŚWIADCZENIA:

OŚWIADCZAM, ŻE WYKONUJĘ ZAWÓD MEDYCZNY LUB ZAJMUJĘ SIĘ UŻYWANIEM LUB OBROTEM WYROBAMI MEDYCZNYMI W RAMACH CZYNNOŚCI ZAWODOWYCH.