fbpx

Pessar w pytaniach i odpowiedziach

autor: Patryk 23 czerwca, 2021 2 komentarze tagi: , , , , , , , , ,

Prawidłowo dobrany i założony pessar może przynieść natychmiastowe rezultaty, a więc upragniony przez Ciebie komfort czy bezpieczeństwo dla zagrożonej ciąży.

Pessaroterapia, w przeciwieństwie do np. zabiegu podwieszenia narządów rodnych lub założenia szwu okrężnego, jest nieinwazyjną metodą leczenia. To wysoce skuteczna alternatywa dla operacji.

Odpowiednio dopasowany do problemu i budowy anatomicznej pacjentki oraz prawidłowo zaaplikowany pessar w trakcie noszenia jest przez kobietę niewyczuwalny, czyli po prostu wygodny w użytkowaniu.

Pessaroterapia jest ekonomiczną metodą leczenia. Przelicz to, biorąc pod uwagę cenę jednostkową i długofalowość stosowania pessara.

W zasadzie nie ma medycznych przeciwskazań dla zastosowania pessara. Przed założeniem lekarz upewni się tylko, czy nie masz infekcji dróg rodnych

Pessar – co to jest?

Pessar to swojego rodzaju wkładka, którą umieszcza się w pochwie. Nowoczesne pessary są elastyczne, dlatego nie sprawiają bólu podczas zakładania i wyjmowania. Wykonane są z miękkiego silikonu medycznego lub z nieco twardszego winylu, który pod wpływem ciepła robi się bardziej elastyczny.

W zależności od zastosowania, pessar może mieć różny kształt. To może być na przykład pierścień, pierścień ze zgrubieniem, grzybek, talerzyk czy kostka. Na rynku dostępne są też pessary zbudowane z dwóch kostek, z których jedna jest większa (to tzw. tandem).

Pessary różnią się między sobą także rozmiarem. Dzięki temu lekarz prowadzący czy fizjoterapeuta uroginekologiczny może dopasować rozmiar pessara do indywidualnej budowy anatomicznej pacjentki.

Pessar – na jakie problemy?

W zależności od dolegliwości, pessary dzielą się na dwie zasadnicze grupy: ginekologiczne i położnicze.

Pessary ginekologiczne stosuje się w przypadku zespołu bólowego miednicy mniejszej, zaburzeń statyki narządów rodnych oraz nietrzymania moczu.

Specjaliści (ginekolodzy, położne, terapeuci uroginekologiczni) zalecają stosować pessary ginekologiczne zazwyczaj tylko w dzień, natomiast na noc i przed stosunkiem wyjmować.

Pessary położnicze stosowane są przy niewydolności szyjki macicy i zapobiegają przedwczesnemu porodowi. Lekarz zakłada pessar na szyjkę macicy zwykle pomiędzy 20 a 28 tygodniem ciąży. Zdejmuje go dopiero mniej więcej na około 2 tygodnie przed wyznaczonym terminem porodu.

Ze względów bezpieczeństwa pacjentki z pessarem położniczym nie powinny uprawiać seksu.

Bywa, że kobieta ma zakładać pessar jedynie na czas wykonywania czynności, które sprzyjają popuszczaniu moczu, jak choćby uprawianie sportu

Jak działa pessar?

W przypadku nietrzymania moczu pessar ma za zadanie podpierać cewkę moczową i okolice połączenia pomiędzy pęcherzem a cewką moczową.

Pessar hamuje lub co najmniej minimalizuje niekontrolowane przesuwanie się moczu z pęcherza moczowego do cewki i zapobiega mimowolnemu popuszczaniu.

Pessary stosowane do korekcji zaburzeń statyki kobiecych narządów płciowych mają za zadanie utrzymać je na prawidłowej wysokości. Dzięki temu zapobiegają ich dalszemu obniżaniu i wysuwaniu z pochwy.

Pessar położniczy zakłada się na szyjkę macicy, aby zapobiec jej skracaniu i przedwczesnemu porodowi.

Zastosowanie pessara położniczego jest rozwiązaniem nowocześniejszym niż szew szyjkowy. Nie wymaga podania pacjentce znieczulenia i przeprowadzenia zabiegu chirurgicznego.

Pessar działa na zasadzie mechanicznego wsparcia Twoich narządów. Co najważniejsze, efektów możesz spodziewać się natychmiast po jego założeniu

Czy pessaroterapia jest dla mnie?

Jeśli stoisz przed decyzją o zastosowaniu pessaroterapii, przeanalizuj swoje priorytety.

Pessaroterapia to idealne rozwiązanie dla kobiet, którym zależy na natychmiastowych efektach.

Jest także polecana kobietom, które nie chcą się zdecydować lub nie kwalifikują się na zabieg chirurgiczny.

Weź pod uwagę również powszechną dostępność pessarów i ich cenę. Pessaroterapia jest bowiem oceniana przez pacjentki jako ekonomiczna, ponieważ jest długofalowa.

Pessaroterapia to metoda leczenia dla kobiet w każdym wieku, które łączy chęć jak najszybszego wyeliminowania problemów intymnych, ale które nie chcą decydować się na tak radykalne rozwiązanie, jak zabieg chirurgiczny

Pessar – jak się go zakłada?

Zanim ginekolog założy Ci pessar, zapewne wykona badania, które pozwolą wyeliminować stan zapalny pochwy.

W przypadku pessara ginekologicznego lekarz dobierze rozmiar za pomocą pomiaru palpacyjnego.

Aby natomiast dobrać pessar położniczy, przeprowadzi usg przezpochowowe, aby zmierzyć długość szyjki i ocenić jej stan ogólny.

Cała procedura zakładania pessara nie jest skomplikowana, odbywa się na fotelu ginekologicznym i trwa zaledwie kilka minut.

Zdarza się, że pacjentki czują wtedy dyskomfort. Nie jest to jednak na tyle intensywne doświadczenie, by konieczne było podanie środka przeciwbólowego.

Co ważne, nieprzyjemne odczucia szybko mijają. Kobiety zgodnie mówią, że na co dzień w ogóle nie czują, że mają założony pessar.

Założenie pessara nie wymaga pobytu w szpitalu. Odbywa się podczas standardowej wizyty u ginekologa i trawa zaledwie kilka minut. Nie jest też konieczne podanie środka przeciwbólowego

Samodzielne zakładanie pessara

Jeśli lekarz zalecił Ci stosowanie pessara, który będziesz co wieczór samodzielnie zakładała i wyjmowała, rozważ zakup specjalnego żelu nawilżającego. Taki preparat daje poślizg, eliminuje tarcie i tym samym zdecydowanie ułatwia codzienne aplikowanie pessara.

Jak poradzić sobie z zakładaniem i wyjmowaniem pessara w domu? Wypróbuj na przykład pozycję leżącą lub stojącą. Jedną nogę unieś i oprzyj o np. brzeg łóżka, wannę albo po prostu postaw na krześle.

Zakładając pessar samodzielnie w domu, przyjmij pozycję podobną do tej, jaką zaleca się przy aplikacji tamponów, czyli w lekkim rozkroku, z nogą uniesioną do góry i opartą o coś stabilnego

Pessaroterapia – możliwe powikłania

Pessar, pomimo że wykonany jest ze specjalnych materiałów, jest ciałem obcym w pochwie. To z kolei może przyczynić się do zwiększenia produkcji wydzieliny, której odpływ utrudnia pessar.

W ramach profilaktyki infekcji przede wszystkim regularnie kontroluj się u ginekologa. Możesz również poprosić go o przepisanie preparatu antybakteryjnego czy antygrzybiczego.

Zwykły płyn do higieny intymnej zamień na specjalistyczny środek polecany w pessaroterapii, który będziesz mogła wykorzystać również do pielęgnacji pessara.

Pessar – ile to kosztuje?

Koszty pessaroterapii niestety nie są refundowane przez NFZ. Cena pessara waha się średnio od 100 do 200 złotych. Tym bardziej warto śledzić naszą stronę i korzystać z oferowanych przez nas promocji.

Źródła:

Pessary w leczeniu dolegliwości uroginekologicznych, https://journals.viamedica.pl/ginekologia_perinatologia_prakt/article/download/62785/47665 (dostęp: 22.06.21)

http://www.przeglad-urologiczny.pl/artykul.php?2010 (dostęp: 22.06.21 r.)

Komentarze

  1. Halina pisze:

    Gdzie można zakupić i na jaki okres będzie służyć

    1. Anna Skrzypiec pisze:

      O wymianie pessara na nowy decyduje specjalista – kieruje się nie tylko stopniem zużycia pessara, ale między innymi także tym, na ile poprawiła się kondycja mięśni dna miednicy. Im lepsza kondycja MDM (mięśni dna miednicy), tym mniejszego pessara kobieta potrzebuje. Ale uogólniając: pessara służy do pół roku. Pessary zakupić można bezpośrednio u specjalisty prowadzącego leczenie – ginekologa lub fizjoterapeuty uroginekologicznego, w aptekach lub na stronie https://femizone.pl/produkty/pessary-ginekologiczne. Może Pani wykorzystać naszą wyszukiwarkę: https://pessar.pl/gdzie-kupic-pessar/. W razie pytań – jesteśmy do dyspozycji! Serdecznie pozdrawiamy, dziewczyny z zespołu pessar.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

ZAWARTOŚĆ STRONY ZAWIERA REKLAMY WYROBÓW MEDYCZNYCH PRZEZNACZONYCH DLA PROFESJONALNYCH UŻYTKOWNIKÓW.

STRONA PRZEZNACZONA JEST WYŁĄCZNIE DLA OSÓB WYKONUJĄCYCH ZAWODY MEDYCZNE LUB ZAJMUJĄCYCH SIĘ UŻYWANIEM LUB OBROTEM WYROBAMI MEDYCZNYMI W RAMACH CZYNNOŚCI ZAWODOWYCH. WEJŚCIE NA STRONE MOŻLIWE JEST WYŁĄCZNIE PO ZŁOŻENIU PONIŻSZEGO OŚWIADCZENIA:

OŚWIADCZAM, ŻE WYKONUJĘ ZAWÓD MEDYCZNY LUB ZAJMUJĘ SIĘ UŻYWANIEM LUB OBROTEM WYROBAMI MEDYCZNYMI W RAMACH CZYNNOŚCI ZAWODOWYCH.