Problem z nietrzymaniem moczu u kobiet w ciąży
autor: Patryk 24 lipca, 2018 brak komentarzyNietrzymanie moczu najczęściej jest definiowane jako jego wyciek z cewki moczowej, do którego dochodzi niezależnie od tego, jaka jest nasza wola. Jest przy tym problemem nie tylko higienicznym, ale również socjalnym. Wśród czynników, które mają na niego wpływ najczęściej wspomina się wiek i płeć, okazuje się bowiem, że kobiety zmagają się z tym schorzeniem znacznie częściej niż mężczyźni. Problemy z nietrzymaniem moczu szczególnie często ujawniają się podczas ciąży i choć mogą zaniknąć po porodzie, nie zawsze tak się dzieje.
Z czego wynika nietrzymanie moczu u kobiet w ciąży?
Nietrzymanie moczu możemy podzielić na kilka typów, w przypadku kobiet w ciąży mamy więc zazwyczaj do czynienia z jego formą wysiłkową. Macica powiększa się, a wraz z rozwojem płodu w coraz większym stopniu uciska na pęcherz moczowy, co powoduje jego opróżnienie. Zwykle możemy przeciwstawić się takiemu zjawisku wykorzystując mięśnie Kegla. Hormony sprawiają jednak, że w okresie ciąży mięśnie dna miednicy są w szczególny sposób rozluźnione i rozciągnięte, nie zawsze więc ich praca jest zgodna z naszymi oczekiwaniami.
Jak sobie radzić z nietrzymaniem moczu?
Istnieje wiele metod walki z nietrzymaniem moczu (dowiedz się, czy nietrzymanie moczu może dotyczyć także Ciebie). Jedne są znane od lat, inne zaś pojawiły się stosunkowo niedawno i zawdzięczamy je postępowi nauk medycznych, z którym coraz częściej mamy do czynienia. Nietrudno się przy tym domyślić, że ich skuteczność nie zawsze jest taka sama. Na liście rozwiązań, które budzą szczególnie duże nadzieje, znajdują się dziś przede wszystkim pessary na nietrzymanie moczu, warto więc poświęcić im chwilę uwagi. Pessaroterapia zakłada wykorzystywanie specjalnych dopochwowych urządzeń zwanych pessarami, różniących się między sobą zarówno wielkością, jak i kształtem. Każdorazowo są one dopasowywane do potrzeb pacjentki i do stopnia zaawansowania choroby. Metoda ta charakteryzuje się dużą skutecznością przy jednoczesnym niewielkim wysiłku, jakiego wymaga od samej kobiety. Jej atutem jest również to, że odznacza się coraz większą dostępnością.