fbpx

Jak zapobiec przedwczesnemu porodowi?

autor: Patryk 14 sierpnia, 2018 brak komentarzy

Ciąża to wyjątkowy okres w życiu każdej kobiety. Niestety, nie oznacza to wcale, że w czasie jej trwania przyszłe mamy są wolne od trosk. Niektóre obawy są pozbawione uzasadnienia i wynikają przede wszystkim z utrwalonych przez lata przesądów. Nie brakuje jednak i takich, które mają rzeczywiste podstawy i tak jest choćby w odniesieniu do ryzyka wystąpienia przedwczesnego porodu. Na szczęście, dziś jesteśmy już w stanie skutecznie mu zapobiegać.

 

Niewydolność szyjki macicy – to musisz wiedzieć!

To właśnie niewydolność szyjki macicy jest problemem, który najczęściej odpowiada za przedwczesne porody. Schorzenie wcale nie jest rzadko spotykane, a walka z nim jest tym łatwiejsza, im szybciej zostanie wykryte. Dlaczego szyjka macicy jest aż tak ważna? Wynika to przede wszystkim z budowy kobiecego ciała, łączy ona bowiem pochwę z macicą i tworzy kanał, przez który dziecko będzie musiało przecisnąć się, gdy dojdzie do porodu. To ona też, jeszcze w czasie ciąży, ogranicza dostęp do macicy różnego rodzaju grzybów, bakterii i wirusów, chroni więc płód nawet w sytuacji, w której w narządach rodnych dochodzi do niekorzystnych zmian. Niestety, tkanka łączna, z której jest zbudowana, nie jest przesadnie elastyczna, a co za tym idzie, w trakcie ciąży nietrudno o jej naruszenie zwłaszcza, że rosnące dziecko napiera na nią coraz bardziej intensywnie. To napieranie prowadzi do niewydolności szyjki macicy, ta ostatnia może przy tym zarówno rozpulchnić się i zmiękczyć, jak i ulec wyraźnemu skróceniu. Rosnący płód może więc zacząć przesuwać się w kierunku pochwy nawet pomimo tego, że nie jest na to jeszcze gotowy.

 

Pessar kołnierzowy – ratunek dla kobiet

Walkę z niewydolnością szyjki macicy można prowadzić na wiele sposobów, jedną z najskuteczniejszych metod okazuje się przy tym zastosowanie pessara kołnierzowego. Ten okrągły, elastyczny krążek jest wykonany z silikonu, a jego założenie na szyjkę macicy prowadzi do eliminacji ryzyka jej skrócenia się, a tym samym również – do zmniejszenia ryzyka wystąpienia przedwczesnego porodu. Decyzję o założeniu pessaru podejmuje lekarz ginekolog, a choć zabieg jest dość prosty, zawsze towarzyszą mu staranne przygotowania. Pierwszym krokiem jest tu sprawdzenie, jaka jest długość szyjki macicy, co jest możliwe dzięki badaniu USG. Lekarz wykonuje też badania, które potwierdzają, że pacjentka nie zmaga się ze stanami zapalnymi czy to pochwy, czy to szyjki macicy. Krążek przeważnie jest zakładany pomiędzy dwudziestym i dwudziestym ósmym tygodniem ciąży, choć może zdarzyć się i tak, że zabieg zostanie wykonany wcześniej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

ZAWARTOŚĆ STRONY ZAWIERA REKLAMY WYROBÓW MEDYCZNYCH PRZEZNACZONYCH DLA PROFESJONALNYCH UŻYTKOWNIKÓW.

STRONA PRZEZNACZONA JEST WYŁĄCZNIE DLA OSÓB WYKONUJĄCYCH ZAWODY MEDYCZNE LUB ZAJMUJĄCYCH SIĘ UŻYWANIEM LUB OBROTEM WYROBAMI MEDYCZNYMI W RAMACH CZYNNOŚCI ZAWODOWYCH. WEJŚCIE NA STRONE MOŻLIWE JEST WYŁĄCZNIE PO ZŁOŻENIU PONIŻSZEGO OŚWIADCZENIA:

OŚWIADCZAM, ŻE WYKONUJĘ ZAWÓD MEDYCZNY LUB ZAJMUJĘ SIĘ UŻYWANIEM LUB OBROTEM WYROBAMI MEDYCZNYMI W RAMACH CZYNNOŚCI ZAWODOWYCH.