fbpx

Wkładki na nietrzymanie moczu – jak dobrze wybrać?

autor: Patryk 18 marca, 2022 brak komentarzy

Wkładki na nietrzymanie moczu wyglądają jak zwykłe podpaski, ale są dużo bardziej chłonne. Zapewnią Ci zabezpieczenie przed przeciekaniem i poczucie świeżości, a co za tym idzie – pełen komfort. Pomogą Ci także zadbać o delikatną, wrażliwą skórę okolic intymnych. Dzięki wkładkom urologicznym będziesz mogła wrócić do ulubionych aktywności. Bez strachu przed przykrymi niespodziankami i niechcianym zapachem.

Dlaczego warto sięgnąć po wkładki urologiczne a nie na menstruację?

Przede wszystkim miej na uwadze, że wkład chłonny w zwykłych podpaskach nie jest przystosowany do wchłania moczu. Podpaski menstruacyjne mają wchłaniać krew – ciecz znacznie gęstszą niż mocz.

Jeśli zaburzenie oddawania moczu jest już znaczne, uryny jest zdecydowanie więcej niż krwi w czasie okresu. Wypływ cieczy podczas menstruacji nie jest też tak intensywny, jak w przypadku gubienia moczu.

Wszystko to sprawia, że zwykła podpaska nie jest w stanie zatrzymać wilgoci i zabezpieczyć Cię przed mokrymi plamami na ubraniu.

Wkładki i podpaski urologiczne mają więc przede wszystkim znacznie większą chłonność niż produkty menstruacyjne.

kobieta demonstruje jak wygląda wkładka na nietrzymanie moczu
W kategorii produktów na nietrzymanie moczu w ostatnich latach dokonała się prawdziwa rewolucja. wkładki na NTM czy podpaski zapewnią Ci pełen komfort fizyczny i psychiczny. Zabezpieczą Cię przed wilgocią i są dyskretne.

Wkładki na nietrzymanie moczu – czym różnią się od zwykłych podpasek

Nietrzymanie moczu wiąże się nie tylko ze strachem przed przeciekaniem i mokrymi plamami na ubraniu. To także obawa przed charakterystycznym dla moczu zapachem amoniaku.

Powstawaniu nieprzyjemnej woni sprzyja namnażanie się bakterii. Dlatego tak ważne jest, aby wkładki na NTM maksymalnie wchłaniały wilgoć i skutecznie wiązały ją w środku, np. w formę żelową.

Wkłady stosowane w produktach na nietrzymanie moczu posiadają specjalny absorbent, który zdolny jest wchłonąć znacznie większą ilość płynu niż podpaski menstruacyjne. Absorbent wiąże skutecznie wilgoć w środku wkładki i tym samym uniemożliwia powstawanie nieprzyjemnej woni.

Absorbenty we wkładkach na nietrzymanie moczu są w stanie nie tylko wchłonąć znacznie większa ilość płynu, ale także utrzymać go z dala od skóry okolic intymnych.

Zatrzymanie wilgoci wewnątrz wkładki na nietrzymanie moczu i zapobiegnie jej powracaniu np. pod naciskiem ciała (kiedy na przykład siadasz).

kobieca dłoń wylewa płyn i pokazuje chłonność zwykłych podpasek w porównaniu do wkładek na nietrzymanie moczu
Nawet jeśli podpaska menstruacyjna i wkładka urologiczna są w stanie wchłonąć zbliżoną ilość płynu, wkładka urologiczna najprawdopodobniej dużo skuteczniej zatrzyma wilgoć wewnątrz, aby chronić delikatną skórę okolic intymnych.

Dzięki temu unikniesz problemów skórnych okolic intymnych, takich jak podrażnienia, odparzenia, czy maceracja.

Wkładki na nietrzymanie moczu mogą mieć na przykład nie tylko tak zwane skrzydełka, które znasz z podpasek menstruacyjnych, ale również specjalne osłonki boczne, które będą stanowiły dodatkową ochronę przed wyciekaniem moczu.

Nie martw się, że wkładki na nietrzymanie moczu będą się odznaczać pod ubraniem. Zastosowany w nich wkład chłonny i absorbent jest skompresowany, dlatego są dość cienkie i naprawdę dyskretne. Tym bardziej, że mają anatomiczny kształt.

wkładki na nietrzymanie moczu na linii produkcyjnej
Nie obawiaj się, że skoro wkładki urologiczne są w stanie wchłonąć nawet czterokrotnie więcej płynu, że są duże i grube. Wkład chłonny jest na tyle skompresowany, aby wkładka pozostała dyskretna.

Jak dobrać najlepsze dla siebie wkładki na nietrzymanie moczu?

Chcąc dobrać wkładki na nietrzymanie moczu idealnie dopasowane do Twoich potrzeb oraz indywidualnej budowy ciała, zwróć uwagę na kilka informacji, które na opakowaniach umieszczają producenci.

Do wyboru masz wkładki i podpaski na nietrzymanie moczu:

  • w różnych rozmiarach
  • zróżnicowanych kształtach
  • różnym stopniu chłonności,

a także z dodatkowymi rozwiązaniami, jak na przykład skrzydełka.

Wachlarz wariantów wkładek na nietrzymanie moczu to pewność, że dobierzesz produkt zarówno jeśli masz lekki, jak i ciężki stopień nietrzymania moczu.

różne wkładki i podpaski na nietrzymanie moczu oraz menstruacyjne
Choć wkładki na nietrzymanie moczu i podpaski menstruacyjne mogą być zbliżone pod względem wyglądu, maja zupełnie inne właściwości. W przypadku podpasek menstruacyjnych ochrona przed przeciekaniem może być niewystarczająca.

Porównaj rozpiętość rozmiarów, jakie dana marka ma w swojej ofercie. Sprawdź, czy wybrany przez Ciebie produkt ma dodatkowe rozwiązania, które podniosą Twój komfort i poczucie bezpieczeństwa. To mogą być na przykład skrzydełka, które znasz z podpasek menstruacyjnych.

Dobór właściwego modelu, rozmiaru i stopnia chłonności pozwoli Ci uniknąć częstych w przypadku nietrzymania moczu uszkodzeń skóry delikatnych okolic intymnych.

Wkładki na nietrzymanie moczu zabezpieczą Cię nie tylko przed wilgocią, ale również przed przykrym zapachem. Producenci stosują różne rozwiązania, na przykład specjalne granulki we wkładzie chłonnym. To szczególnie ważne latem.

kobieta siedzi na toalecie i przygląda się wkładce na nietrzymanie moczu
Wkład chłonny we wkładkach na nietrzymanie moczu jest rozmieszczony nieco inaczej niż w przypadku podpasek menstruacyjnych, aby odpowiadała budowie anatomicznej kobiet. Weź to pod uwagę, jeśli nadal nie jesteś przekonana do zakupu produktów dedykowanych przy NTM.

Stopnie chłonności wkładek na nietrzymanie moczu

Poziom chłonności wkładek na nietrzymanie moczu określony jest zazwyczaj graficznie, na przykład za pomocą kropelek. Najmniejsza ich liczba odpowiada najniższej ochronie i analogicznie – im więcej kropelek czy kropek, tym większa chłonność wkładek.

Zanim jednak wybierzesz konkretny produkt, zastanów się, z jak dużym stopniem nietrzymania moczu się zmagasz. Weź pod uwagę, że profesjonalne materiały higieniczne na nietrzymanie moczu maja naprawdę sporą chłonność. Wkładki na nietrzymanie moczu będą więc chłonęły inne ilości płynu niż zwykłe wkładki.

Zacznij od najmniejszego rozmiaru produktu i najniższej chłonności, ale w odniesieniu do stopnia nietrzymania moczu, który u siebie obserwujesz.

kobieta trzyma na rozłożonej dłoni wkładkę na nietrzymanie moczu
Pomimo niewielkich rozmiarów i stosunkowo niewielkiej grubości, wkładki na nietrzymanie moczu wchłaniają dużo więcej płynu niż wkładki higieniczne.

Stopnie nietrzymania moczu a stopień chłonności wkładek na nietrzymanie moczu

Popuszczasz zaledwie kilka kropel moczu na przykład kiedy kichasz, kaszlesz, albo gdy wybuchniesz śmiechem czy ćwiczysz? Prawdopodobnie wystarczy, że zabezpieczysz się najmniejszymi dostępnymi na rynku wkładkami. Tego typu produkty oznaczone są na przykład jako „slim micro” lub „slim mini”.

Moczu jest nieco więcej niż wspomniane wyżej kilka kropel, ale epizody zdarzają się sporadycznie – raz, ewentualnie kilka razy dziennie? Jeśli w zasadzie możesz powiedzieć, że nietrzymanie moczu ma lekki charakter, wybierz produkty oznaczone jako „slim mini” lub „normal”. Czy będą to produkty na lekkie, czy zaledwie kropelkowe nietrzymanie moczu, zależy od oznaczeń producenta.

Jeśli jednak nietrzymanie moczu zdarza Ci się:

  • dość często
  • nawet w nocy
  • jest obfite,

wybierz produkty „normal”/extra/Super/Plus lub bieliznę chłonną, którą zakłada się jak zwykłą.

kobieta, której pochylona postawa i zaciśnięte uda sugerują, że ma nietrzymanie moczu
To, jaki produkt na nietrzymanie moczu wybierzesz, w dużej mierze powinnaś uzależnić od stopnia popuszczania.

Gdzie dyskretnie kupić wkładki na nietrzymanie moczu?

Wkładki i inne produkty na nietrzymanie moczu kupisz w zasadzie w każdej drogerii czy aptece. Zdajemy sobie jednak sprawę, że ich zakupom w ogólnie dostępnym sklepie może wiązać się ze sporym stresem i… wstydem.

Nietrzymanie moczu wciąż jest tematem tabu i trudno spodziewać się, że będziesz się czuła swobodnie ze świadomością, że ktoś domyśli się, z czym się zmagasz.   

Strach przed ujawnieniem problemu, jakim jest nietrzymanie moczu powoduje, że kobiety niejednokrotnie wybierają zwykłe podpaski.

kobieta w sklepie zastanawia się, czy wybrać wkładki na nietrzymanie moczu czy podpaski menstruacyjne
Nietrzymanie moczu, choć dotyczy już co 3. Polki, wciąż pozostaje tematem tabu. I to właśnie wstyd powoduje, że mając do wyboru produkty na nietrzymanie moczu i podpaski menstruacyjne, kobiety znacznie częściej sięgają po te drugie. Pomimo nawet, że tego typu produkty nie zapewniają im należytej ochrony, komfortu i poczucia bezpieczeństwa.

Wkładki na nietrzymanie moczu kupuj dyskretnie

Niestety jest to błędne koło. Jak pisaliśmy wyżej – zwykłe wkładki i podpaski (menstruacyjne) nie chronią ani przed przeciekaniem, ani przed powstawaniem przykrego zapachu czy podrażnieniami okolic intymnych.

Wyjście z krępującej sytuacji mogą być zakupy w sklepie internetowym, które pozwolą Ci zachować anonimowość.

W sklepie internetowym FemiZone znajdziesz pełną gamę wkładek i podpasek na nietrzymanie moczu. Ale nie tylko, bo także:

  • ofertę bielizny chłonnej
  • kosmetyki, które przy tym problemie pozwolą Ci się czuć pewnie, świeżo i zabezpiecza Cię przed odparzeniami okolic intymnych
  • szeroka gamę pessarów na nietrzymanie moczu i zburzenia statyki narządów miednicy mniejszej.

Wszystkie produkty w ofercie kupisz nie wychodząc z domu .Nie oznacza to jednak, że będziesz wybierała w ciemno. Staramy się, aby każdy produkt był dokładnie, szczegółowo wręcz opisany. Każde zdjęcie możesz tez kliknąć i powiększyć, aby lepiej obejrzeć produkt.

Sklep FemiZone dba o to, aby zawartość przesyłki była wiadoma tylko Tobie. Zamówienia są więc pakowane w karton z szarego papieru, a na paczce znajdziesz tylko nazwę firmy i przewoźnika.

laptop otwarty na stronie sklepu internetowego FemiZone, gdzie można zakupić wkładki na nietrzymanie moczu
W sklepie internetowym FemiZone zakupić możesz pełną gamę produktów na nietrzymanie moczu – od wkładek, przez podpaski, bieliznę chłonna, produkty do higieny intymnej dedykowane dla kobiet z NTM, jak i produkty wspierające, np. kremy barierowe i ochronne.

Higiena intymna przy nietrzymaniu moczu

Pielęgnacja intymna przy inkontynecji może wymagać nieco innych rozwiązań niż standardowe. Ma to związek nie tylko z faktem, że skóra narażona jest na drażniące działanie uryny. Równie istotne jest to, ze epizody nietrzymania moczu przydarzają się często w najmniej spodziewanych momentach. A to oznacza, ż kobieta może na przykład nie mieć możliwości podmyć się.

Środki myjące do zadań specjalnych

W sklepach dostępne są produkty, które mają nie tylko dostosowany do wymagań skóry narażonej na działanie moczu skład, ale i formułę, która pozwala stosować je nawet bez użycia wody.

Jednym z takich produktów jest Pianka myjąca TENA Wash Mousse 400ml

Pianka Tena sprawdzi się w przypadku nawet wrażliwej skóry. Co jednak ciekawe, nie wymaga spłukiwania. To szczególnie ważne dla osób, które chcą w wygodny, ale i w pełni skuteczny sposób zadbać o czystość i higienę.

Pianka dobrze oczyszcza i jednocześnie nawilża skórę. Jest bezpieczna dla wrażliwych okolic intymnych, co potwierdzają testy dermatologiczne.

Kremy barierowe przeciw podrażnieniom

Jeśli:

  • gubisz znaczne ilości moczu
  • używasz niewłaściwych środków chłonnych
  • zbyt rzadko je zmieniasz
  • albo po prostu masz wyjątkowo wrażliwą skórę,

możesz mieć problem z odparzeniami. Warto wtedy, po każdej zmianie wkładki na nietrzymaniu moczu i podmyciu, zabezpieczyć skórę specjalnym preparatem barierowym.

Wypróbuj na przykład Krem ochronny z gliceryną TENA Barrier Cream. Krem jest bezbarwny, nie brudzi więc bielizny i nie utrudnia kontrolowania stanu podrażnionej tkanki. Jego skład jest wolny od substancji zapachowych oraz konserwantów.

dojrzała kobieta w białym szlafroku przegląda się w lustrze w łazience
Higiena intymna przy nietrzymaniu moczu nastręczać może problemów, bo wiąże się nie tylko z utrzymaniem czystości i poczucia świeżości, ale także z zapobieganiem podrażnieniom delikatnych okolic krocza.

Refundacja na wkładki na nietrzymanie moczu

Refundacja polega na częściowym lub nawet całościowym pokryciu kosztów nabycie środków higienicznych na nietrzymanie moczu przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Wbrew obiegowym opiniom nie tylko pieluchomajtki i pieluchy na nietrzymanie moczu podlegają refundacji z Narodowego Funduszu Zdrowia.

Dofinansowanie obejmuje w sumie 5 grup produktowych:

  • pieluchomajtki
  • pieluchy anatomiaczne
  • majtki chłonne
  • podkłady
  • wkłady anatomiczne.
kobieta w jednej ręce trzyma telefon, a drugą wrzuca monetę do różowej świnki skarbonki
Wybór zwykłych wkładek przy nietrzymaniu moczu może oznaczać dodatkowe koszty. Podpaski menstruacyjne nie są w stanie chłonąć tak dużej ilości płynu jak produkty urologiczne, a to oznacza, że będziesz musiała znacznie częściej je wymieniać.

Kto może starać się o refundację?

Nie każdy rodzaj nietrzymania moczu kwalifikuje do refundacji. Pomocą objęte są osoby z:

  • NTM związanym z między innymi chorobą nowotworową
  • nietrzymaniem moczu związanym z chorobą układu nerwowego
  • zaburzeniami funkcjonowania zwieraczy
  • pęcherzem neurogennym.

Jednak samo NTM nie uprawnia do uzyskania refundacji. Warunkiem jest występowanie jednej z chorób współistniejących wymienionych w stosownym rozporządzeniu.

Wniosek o refundację

Aby ubiegać się o refundację, musisz spełnić pewne warunki. Przede wszystkim niezbędne jest posiadanie zlecenia na zaopatrzenie w wyroby medyczne.

Zlecenie wypisać może między innymi lekarz pierwszego kontaktu lub lekarz specjalista, który prowadzi Twoje leczenie, a wiec:

  • ginekolog
  • urolog
  • neurolog
  • geriatra,

a także położna lub pielęgniarka środowiskowa.

kobieta wypełnia wniosek o refundację na wkładki na nietrzymanie moczu
O warunki, jakie musisz spełnić, aby skorzystać z refundacji na wkładki na inkantację zapytaj najlepiej swojego lekarza prowadzącego, ponieważ samo nietrzymanie moczu w świetle ustawy nie jest wystarczającym powodem do przyznania pomocy.

Fizjoterapeuta uroginekologiczny – specjalista (nie tylko) od nietrzymania moczu

Jeśli zmagasz się z nietrzymaniem moczu – obojętnie, jakiego stopnia, powinnaś jak najszybciej rozpocząć leczenie. Musisz mieć świadomość, że im dłużej ignorujesz problem i zamiast leczyć przyczynę, maskujesz skutki, tym bardziej gubienie moczu może się nasilić.

Do wyboru masz naprawdę wiele metod – zarówno farmakologicznych, operacyjnych, jak i niewymagających ingerencji chirurgicznej. Dobór tej konkretnej, która będzie najlepsza dla Ciebie zależy nie tylko od rodzaju NTM, ale również od Twoich indywidualnych potrzeb.

Pessaroterapia – efekt jak po operacji… bez operacji

Nie każda kobieta chce lub kwalifikuje się do operacji. Współczesna medycyna oferuje tym pacjentkom metodę o skuteczności zbliżonej do operacji. Mowa o pessaroterapii.

Pessaroterapia polega na umieszczeniu miękkiej, silikonowej wkładki – pessara (stąd nazwa) w pochwie. Pessar podnosi obniżone narządy na prawidłowa wysokość i utrzymuje je tam, odciążając jednocześnie mięśnie dna miednicy.

Jednym ze specjalistów, którzy zajmują się leczeniem NTM za pomocą pessarów jest fizjoterapeuta uroginekologiczny. Więcej o tym, kim jest i w przypadku jakich problemów może Ci pomóc, przeczytasz w jednym z naszych artykułów.

Chcesz skorzystać z pomocy fizjoterapeuty uroginekologicznego? Gabinet znajdziesz dzięki naszej wyszukiwarce!

Przycisk do przejścia do zakładki Znajdź gabinet

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

ZAWARTOŚĆ STRONY ZAWIERA REKLAMY WYROBÓW MEDYCZNYCH PRZEZNACZONYCH DLA PROFESJONALNYCH UŻYTKOWNIKÓW.

STRONA PRZEZNACZONA JEST WYŁĄCZNIE DLA OSÓB WYKONUJĄCYCH ZAWODY MEDYCZNE LUB ZAJMUJĄCYCH SIĘ UŻYWANIEM LUB OBROTEM WYROBAMI MEDYCZNYMI W RAMACH CZYNNOŚCI ZAWODOWYCH. WEJŚCIE NA STRONE MOŻLIWE JEST WYŁĄCZNIE PO ZŁOŻENIU PONIŻSZEGO OŚWIADCZENIA:

OŚWIADCZAM, ŻE WYKONUJĘ ZAWÓD MEDYCZNY LUB ZAJMUJĘ SIĘ UŻYWANIEM LUB OBROTEM WYROBAMI MEDYCZNYMI W RAMACH CZYNNOŚCI ZAWODOWYCH.